avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Activitate rodalina26

Activitate rodalina26

Discuție deducere diurna
buna ziua
mai exact: o societate nou infiintata, fara salariati;
pentru negocierea unor viitoare contracte, o persoana imputernicita (care nu are calitatea de angajat si nici de asociat sau administrator) sa semneze eventualele contracte, este nevoita sa se deplaseze in alte localitati. intrebarea mea era daca in asemenea conditii pot deduce cheltuiala cu diurna, pe cea cu cazarea si transportul.
va multumesc
multumesc davideg.

prin urmare am inregistrat corect in evidenta, nu trec suma in decont si raman cu soldul tva din decont diferit de cel din balanta.

inca o data, multumesc.
buna ziua
am o decizie de impunere cu diferente tva si majorari.
nu stiu cum sa fac decomntul de tva aferent lunii in care am primit decizia. in fisa pe platitor suma din decizie apare ca si datorie si daca fac un decont care sa cuprinda ac.suma eu nu cumva ma dublez? daca nu cuprind suma in decont, tva-ul cumulat din decont(de plata sau de recuperat) nu mai este acelasi cu cel din balanta.

in evidenta am inreg.aceasta dif de tva in creditul lui 4427(asa zic eu ca este corect), inclusiv venitul care il genereaza; am decizie si pentru imp.profit stabilit suplimentar.

va rog mult, ma poate lamuri cineva?
multumesc
multumesc davideg
buna ziua
am o mare nelamurire. Sunt contabila unei societati comerciale care construieste mansarde.Produsul finit, mansarda, este contabilizata in ct.345. Descarcarea din gestiune, respectiv debitatrea lui 711 o fac doar in momentul semnarii contractului de vanzare cumparare cu clientul. Trebuie sa spun ca pna la momentul semnarii contractului, clientul imi achita un avans, sa zicem de 30% din val.de vanzare a mansardei, suma care ramae in 419, cu tva colectat, pana la finalizarea vanzarii. Sunt in mijlocul unui control fiscal, iar minunatii inspectori vor sa-mi impoziteze cu 16% avansurile pe care eu le-am incasat, adica din punctul lor de vedere suma din 419 este un venit. #-o
E posibil asa ceva? Mansarda e inca a mea, din moment ce nu e semnat contractul de vanzare cump, deci nu-mi pot descarca gestiunea 345......iar eu trebuie sa platesc 16% ptr.ca am incasat avans si inca 16% ptr. ca am mansarda in 345(ptr.ca am cheltuit o caruta de bani sa o construiesc?).....
Va rog mult sa-mi dati o idee....poate au dreptate si nu ma duce pe mine capul
multumesc
buna ziua
daca intre doua persoane juridice exista un contract de imprumut iar banii sunt virati prin banca, imprumutatorul trebuie sa emita factura catre imprumutat? daca da, scutita sau nu de tva? contractul nu prevede dobanda.
multumesc