avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 664 soluții astăzi
Forum Activitate ioana miu

Activitate ioana miu

Discuție Unde apelez?
Buna ziua,

In urma disponibilizarii facute la firma unde eu am lucrat,am facut parte din cei disponibilizati.
Contractul de munca a incetat conf.art 65 (1) desfiintarea postului pe care u il detineam.
Beneficiez de somaj incepand cu data de 14.04.2009, dar am citit in contractul colectiv de munca la nivel national urmatoarele: Cand desfacerea CIM se face din motive ce tin doar de hotararea angajatorului,angajatul trebuie sa primeasca cel putin un salariu net dupa incetarea CIM. Am facut o cerere in acest sens directorului de societate si mi s-a spus ca voi primi un raspuns in scris la cele ce am cerut.De atunci a trecut o luna de zile si nu am primit nici-un raspuns.Cui as putea sa ma adresez in conditiile in care refuza sa-mi plateasca acel salariu?,in afara de justitie?



Cu multumiri,
Ioana miu
Buna ziua,
Revin la dv cu o alta intrebare:-fata mea este studenta in Anglia.Si-a postat un anunt pe net pt un job si asa a fost contactata de un domn din America .Spunandu-i ca nu poate sa se duca acolo pt jobul pe care dl il oferea au mai vorbit una alta sa nu lungesc foarte mult povestea dl ia trimis sub forma de donatie 1500$.Fata mea cand a vazut acest lucru s-a dus lao sectie de politie din Anglia si a vorbit cu cineva de acolo spunand povestea ulteroir intreband daca poate sa ia acei bani.Raspunsul a fost da, fara probleme . Acum a primit un telefon de la banca unde i-au fost trimisi banii spunandu-i ca acel domn a anulat cecul si ca ea ar trebui sa dea banii inapoi. Primirea banilor s-a intamplat in urma cu o luna si jumatate aproape doua.Ce este de facut in acesta situatie?,daca ma puteti ajuta va rog sa o faceti.Astept un raspuns in cel mai scutr timp.
Cu multumiri,
Ioana
Răspuns la discuția Desfiintare post
Capitalul este privat si continutul contractului colectiv de munca imi este necunoscut drept pt care nu stiu daca este stipulata si aceasta masura. Eu nu am primit la angajare decat contractul individual de munca , deci nu stiu daca este cuprinsa si aceasta masura.
Buna ziua,
Ma numesc Ioana si as avea nevoie de ajutorul dumneavoastra.
In luna decembrie 2008 am fost anuntata ca postul pe care eu il ocup in firma se v-a desfiinta, drept urmare eu trebuia sa efectuez cele 20 de zile de preaviz si sa intru in somaj. Cum nu prea mi-a suras ideea am intrat in concediu medical pt ca mai aveam de efectuat 10 zile din preaviz. Acum sunt in a doua luna de medical incepand cu data de 2 febr 2009, si intentionez sa iau medical si in luna martie. In total voi avea 85 de zile de medical pe anul 2009.
Intrebarea mea este; Poate sa nu-mi plateasca medicalul?, (si care ar fi motivul),si daca pot primi salarii compensatorii (am citit pe forum ca da,daca se desfiinteaza postul si firma are inca activitate) si cum sa procedez?
Va multumesc,si astept sfatul dumneavoastra.


Ma tem ca nu inteleg exact ce doriti
Da contract de munca am avut si mi se va desface cu atr 65-prin desfiintarea postului meu.
Eu am fost asistent manager dar foarte bine poate angaja pe cineva in functia de secretara si v-a face aceeasi munca pe care eu am facut-o. Cred ca desfiintarea postului pe care eu il ocupam a fost un pretext de a ma da afara motivad ca firma este intr-o situatie dificila si drept urmare se vor lipsi de posturile mai putin importante-mi s-a spus.
Oricum eu acolo nu voi mai lucra .