Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Unde apelez?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Unde apelez?

Buna ziua,

In urma disponibilizarii facute la firma unde eu am lucrat,am facut parte din cei disponibilizati.
Contractul de munca a incetat conf.art 65 (1) desfiintarea postului pe care u il detineam.
Beneficiez de somaj incepand cu data de 14.04.2009, dar am citit in contractul colectiv de munca la nivel national urmatoarele: Cand desfacerea CIM se face din motive ce tin doar de hotararea angajatorului,angajatul trebuie sa primeasca cel putin un salariu net dupa incetarea CIM. Am facut o cerere in acest sens directorului de societate si mi s-a spus ca voi primi un raspuns in scris la cele ce am cerut.De atunci a trecut o luna de zile si nu am primit nici-un raspuns.Cui as putea sa ma adresez in conditiile in care refuza sa-mi plateasca acel salariu?,in afara de justitie?

Cu multumiri,
Ioana miu
Decat la instanta puteti apela, dar nu ar trebui sa va speriati, pentru ca nu sunt taxe de timbru si aveti castig de cauza.
Ati mai putea face o notificare prin executor judecatoresc, somandu-i sa va plateasca, "amenentandu-i" ca in caz contrar veti apela la instanta, debitul datorat crescand cu cheltuielile de judecata ( onorariu avocat , de ex. ) si eventuale cheltuieli de executare.
Multu succes!
Faceti o sesizare la ITM arondat societatii la care ati lucrat. E posibil sa rezolvati asa.
Art. 78. - (1) La încetarea contractului individual de muncă din motive ce nu ţin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensaţie de cel puţin un salariu lunar, în afara drepturilor cuvenite la zi.
Pentru a beneficia de acest salariu , aveti urmatoarele posibilitati :
- actiune in instanta (instanta de judecata fiind singura institutie care poate obliga angajatorul sa va dea acest salariu)
- sesizare la ITM.