avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 683 soluții astăzi
Forum Activitate IGNAT CLAUDIA

Activitate IGNAT CLAUDIA

Răspuns la discuția FIRMA INSOLVENTA
Starea actuala afirmei este trcut ca este insolventa si are proces pe rol,va multumesc pentru raspuns
Răspuns la discuția FIRMA INSOLVENTA
va multumesc pentru raspuns ,dar eu am lucrat la firma respectiva din data de 25.09.2005 pina in data de 19.07.2008,in anul 2006 am semnat contract de munca ,in decembrie 2006 am aflat ca sunt insarcinata ,l-am anuntat pe patron si atunci am aflat ca contractul de munca nu fusese dus la I.T.M.Mi-a facut alt contract dar cu data de 01.01.2007,spunindu-mi ca va rezolva pe parcurs,am nascut pe data de 22.08.2007 dar nu mi-a rezolvat nimic .m-am dus la fortele de munca ,si am aflat ca nu platise nimic la cartea de munca .I-am facut scris la ITM au verificat cartea de munca ,patronul nu se prezentase cu actele la control 'si mi-au comunicat ca is inscrisa la fortele de munca 01.01.2007pina la data de 01.01.2008, cu toate ca eu lucrasem pina in 19.07.2007.,si mi-au spus sa-l actionez in judecata pentru a-mi incheia cartea de munca .Din cauza posibilitatilor financiare l-am dat in judecata abia in 06.12.2008,fiindca eu nu am putut beneficia de nimic
Răspuns la discuția FIRMA INSOLVENTA
va multumesc pentru raspuns ,dar eu am lucrat la firma respectiva din data de 25.09.2005 pina in data de 19.07.2008,in anul 2006 am semnat contract de munca ,in decembrie 2006 am aflat ca sunt insarcinata ,l-am anuntat pe patron si atunci am aflat ca contractul de munca nu fusese dus la I.T.M.Mi-a facut alt contract dar cu data de 01.01.2007,spunindu-mi ca va rezolva pe parcurs,am nascut pe data de 22.08.2007 dar nu mi-a rezolvat nimic .m-am dus la fortele de munca ,si am aflat ca nu platise nimic la cartea de munca .I-am facut scris la ITM au verificat cartea de munca ,patronul nu se prezentase cu actele la control 'si mi-au comunicat ca is inscrisa la fortele de munca 01.01.2007pina la data de 01.01.2008, cu toate ca eu lucrasem pina in 19.07.2007.,si mi-au spus sa-l actionez in judecata pentru a-mi incheia cartea de munca .Din cauza posibilitatilor financiare l-am dat in judecata abia in 06.12.2008,fiindca eu nu am putut beneficia de nimic
Răspuns la discuția FIRMA INSOLVENTA
va multumesc pentru raspuns ,dar eu am lucrat la firma respectiva din data de 25.09.2005 pina in data de 19.07.2008,in anul 2006 am semnat contract de munca ,in decembrie 2006 am aflat ca sunt insarcinata ,l-am anuntat pe patron si atunci am aflat ca contractul de munca nu fusese dus la I.T.M.Mi-a facut alt contract dar cu data de 01.01.2007,spunindu-mi ca va rezolva pe parcurs,am nascut pe data de 22.08.2007 dar nu mi-a rezolvat nimic .m-am dus la fortele de munca ,si am aflat ca nu platise nimic la cartea de munca .I-am facut scris la ITM au verificat cartea de munca ,patronul nu se prezentase cu actele la control 'si mi-au comunicat ca is inscrisa la fortele de munca 01.01.2007pina la data de 01.01.2008, cu toate ca eu lucrasem pina in 19.07.2007.,si mi-au spus sa-l actionez in judecata pentru a-mi incheia cartea de munca .Din cauza posibilitatilor financiare l-am dat in judecata abia in 06.12.2008,fiindca eu nu am putut beneficia de nimic
Răspuns la discuția SHIMBARE DE NUME
Va multumesc pentru raspuns ,dar odata cu schimbarea denumirii si-a schimbat si administratorul judiciar ,nu au comunicat ei sediul ma-m interesat la camera de comert eu, si am comunicat avocatei pe care o am si dumneaei mi-a spus ca citeaza noua firma dar nu spune ca este insolventa este corect asa va rog sa-mi spuneti ca am termenul pe 27.03.2009
va rog sa-mi spuneti daca sunt in proces cu o firma la care am lucrat si nu mi-a incheiat cartea de munca cind trebuia ,acum la al doilea termen a trimis scris ca si-a shimbat denumirea ;administratorul si adresa va rog sa-mi spuneti cu cine ma judec acum cu vechea firma sau cu actuala firma care am aflat ca este insolventa. VA MULTUMESC
Buna ziua; va rog sa-mi raspundeti si mie; am dat in judecata firma la care am lucrat pentru ca nu mi-a incheiat cartea de munca cind trebuia ;dar situatia este urmatoarea ,la primul termen nu sa prezentat ,la al doilea termen atrimis inscris ca firma respectiva si-a schimbat denumirea,administratorul si adresa atunci m-am dus la camera de comert si am luat noua denumire si mi-au spus ca firma actuala este in insolventa ;acum as vrea sa va intreb cu cine ma mai judec acum cu vechea firma sau cu actuala .si ar mai fi o problema pe 27.03.2009.am al treilea termen si trebuie sa comunicam noua firma dar avocatul pe care il am mi-a spus ca nu spune ca firma actuala este in insolventa ,este bine sau nu ? VA MULTUMESC
Răspuns la discuția probleme cu bancile
PUTEM SA VA SUNAM
Răspuns la discuția probleme cu bancile
PUTEM SA VA SUNAM
Răspuns la discuția probleme cu bancile
IGNAT CLAUDIA a scris:

IGNAT CLAUDIA a scris:

Am instiintarea care spune clar ca avem de plata suma de 809,06 RON.In instiintarea din data de 04.07.2008 ne informeaza ca incepand cu data de 01.01.2007 elementul dobanda ,component al ratei lunare datorate de noi in baza contractului de vanzare-cumparare pe credit cu plata in rate , este supus regimului fiscal al taxei pe valoare adaugata si urmeaza sa fie colectata de TBI Credit in temeiul articolului 7.2 din contract .Aceasta modificare determina majorarea ratei lunare prin aplicarea taxei pe valoarea adaugata in coantum de 19 % si este determinata de modificarile legislative respectiv legea 343\2006 art. 128 si 161 alin. 15 care modifica legea nr. 571\2003 privind codul fiscal.In contract exista un paragraf unde spune ca , cumparatorul se obliga sa suporte orice diferenta de pret determinata de modificari legislative.Vanzatorul avand dreptul de a modifica in aceste conditii cuantumul ratelor lunare.In contract mai exista alt paragraf unde spune ca de drept contractul incedeaza la data achitariim integrale de catre cumparator a ratelor precum si celorlalte cheltuieli percepute de vanzator in temeiul contratului.Deci noi am achitat pe data de 19.06.2008 iar ei ne-au instiintat in data de 04.07.2008 cand calculatorul deja era achitat.I-am contactat si ne-au spus ca la data respectiva s-a modificat legea si trebuie sa achitam.Ce ne sfatuiti?Va multumesc mult!