avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 628 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... probleme cu bancile
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

probleme cu bancile

Ma numesc IGNAT CLAUDIA va rog sa ma lamuriti cu aceasta problema.,in data de 06.04.2006. am cumparat un calculator in rate de la o firma MEDIAGRAF-COMANESTI finantator fiind SC TBI CREDIT IFN SA,avind sediul in BUCURESTI , str PUTUL lui Zamfir 8-12 etaj 2 sector 1.,Director General Traian Sevastian Baicu,in luna Mai 2008 am depus cerere pentru calcularea sumei ramase de plata pe.ntru achitarea calculatorului anticipat.In data de 13.06.2008 am primit instiintare ca mai aveam de achitat suma de 809,06 Ron,.am achitat suma respectiva pe data de 19.06.2008.In data de 04.07.2008, am primit o instiintare precum ca mai avem de plata suma de 98,63 lei reprezentind taxa pe valoarea adaugata aferenta dobinzii pentru contractul de vinzare cumparare ,pentru perioada 01.01.2007-30.06.2008.Va rog sa-mi spuneti este corect sa fim anuntati dupa 1 an si 5 luni ca sa marit dobinda .acum am primit sms prin telefon ca am avea de plata 181 ron.ce ma sfatuiti sa fac ,astept raspuns .va multumesc
Cel mai recent răspuns: IGNAT CLAUDIA , utilizator 09:56, 12 Februarie 2009
Aveti instiintarea aceea? Se mentioneaza clar ca pentru lichidarea creditului mai aveti de paltit doar acea suma? In caz afirmativ puteti lua legatura cu ei si sa le precizati acest lucru. In mod normal ar trebui sa inteleaga. Nu inteleg ce de ce vi se solicita taxa pe valoare adaugata aferenta dobanzii, nu am auzit de asa ceva intr-un contract de credit. Se mentioneaza in contractul de credit ca datorati asa ceva?
Am instiintarea care spune clar ca avem de plata suma de 809,06 RON.In instiintarea din data de 04.07.2008 ne informeaza ca incepand cu data de 01.01.2007 elementul dobanda ,component al ratei lunare datorate de noi in baza contractului de vanzare-cumparare pe credit cu plata in rate , este supus regimului fiscal al taxei pe valoare adaugata si urmeaza sa fie colectata de TBI Credit in temeiul articolului 7.2 din contract .Aceasta modificare determina majorarea ratei lunare prin aplicarea taxei pe valoarea adaugata in coantum de 19 % si este determinata de modificarile legislative respectiv legea 3432006 art. 128 si 161 alin. 15 care modifica legea nr. 5712003 privind codul fiscal.In contract exista un paragraf unde spune ca , cumparatorul se obliga sa suporte orice diferenta de pret determinata de modificari legislative.Vanzatorul avand dreptul de a modifica in aceste conditii cuantumul ratelor lunare.In contract mai exista alt paragraf unde spune ca de drept contractul incedeaza la data achitariim integrale de catre cumparator a ratelor precum si celorlalte cheltuieli percepute de vanzator in temeiul contratului.Deci noi am achitat pe data de 19.06.2008 iar ei ne-au instiintat in data de 04.07.2008 cand calculatorul deja era achitat.I-am contactat si ne-au spus ca la data respectiva s-a modificat legea si trebuie sa achitam.Ce ne sfatuiti?Va multumesc mult!
IGNAT CLAUDIA a scris:

Am instiintarea care spune clar ca avem de plata suma de 809,06 RON.In instiintarea din data de 04.07.2008 ne informeaza ca incepand cu data de 01.01.2007 elementul dobanda ,component al ratei lunare datorate de noi in baza contractului de vanzare-cumparare pe credit cu plata in rate , este supus regimului fiscal al taxei pe valoare adaugata si urmeaza sa fie colectata de TBI Credit in temeiul articolului 7.2 din contract .Aceasta modificare determina majorarea ratei lunare prin aplicarea taxei pe valoarea adaugata in coantum de 19 % si este determinata de modificarile legislative respectiv legea 3432006 art. 128 si 161 alin. 15 care modifica legea nr. 5712003 privind codul fiscal.In contract exista un paragraf unde spune ca , cumparatorul se obliga sa suporte orice diferenta de pret determinata de modificari legislative.Vanzatorul avand dreptul de a modifica in aceste conditii cuantumul ratelor lunare.In contract mai exista alt paragraf unde spune ca de drept contractul incedeaza la data achitariim integrale de catre cumparator a ratelor precum si celorlalte cheltuieli percepute de vanzator in temeiul contratului.Deci noi am achitat pe data de 19.06.2008 iar ei ne-au instiintat in data de 04.07.2008 cand calculatorul deja era achitat.I-am contactat si ne-au spus ca la data respectiva s-a modificat legea si trebuie sa achitam.Ce ne sfatuiti?Va multumesc mult!
IGNAT CLAUDIA a scris:

IGNAT CLAUDIA a scris:

Am instiintarea care spune clar ca avem de plata suma de 809,06 RON.In instiintarea din data de 04.07.2008 ne informeaza ca incepand cu data de 01.01.2007 elementul dobanda ,component al ratei lunare datorate de noi in baza contractului de vanzare-cumparare pe credit cu plata in rate , este supus regimului fiscal al taxei pe valoare adaugata si urmeaza sa fie colectata de TBI Credit in temeiul articolului 7.2 din contract .Aceasta modificare determina majorarea ratei lunare prin aplicarea taxei pe valoarea adaugata in coantum de 19 % si este determinata de modificarile legislative respectiv legea 343\2006 art. 128 si 161 alin. 15 care modifica legea nr. 571\2003 privind codul fiscal.In contract exista un paragraf unde spune ca , cumparatorul se obliga sa suporte orice diferenta de pret determinata de modificari legislative.Vanzatorul avand dreptul de a modifica in aceste conditii cuantumul ratelor lunare.In contract mai exista alt paragraf unde spune ca de drept contractul incedeaza la data achitariim integrale de catre cumparator a ratelor precum si celorlalte cheltuieli percepute de vanzator in temeiul contratului.Deci noi am achitat pe data de 19.06.2008 iar ei ne-au instiintat in data de 04.07.2008 cand calculatorul deja era achitat.I-am contactat si ne-au spus ca la data respectiva s-a modificat legea si trebuie sa achitam.Ce ne sfatuiti?Va multumesc mult!

Nu faceti exces de mesaje. Cand ati primit adresa cu cat mai aveti de platit? cand ati platit?

Alte discuții în legătură

Plati neinregistrate la credit pt bunuri AndreeaIB AndreeaIB Buna ziua Am nevoie de ajutorul dvs in privinta unei probleme pe care o am cu TBI Credit. Am luat un calculator prin ei in 2005, pe 5 ani, platind ... (vezi toată discuția)
Tva aferenta dobanzilor incepand cu 01.01.2007 iozefinab iozefinab cum se aplica acest TVA, in cazul contractelor de vanzare cumparare pe credit, cu plata in rate? si care este data de la care se aplica acest TVA? (vezi toată discuția)
Tva pt. contract credit in rate deja achitat raamonaag raamonaag Bina ziua , am incheiat un contract pt. cumpararea unor produse , cu plata in rate , prin TBI Bank Bucuresti in 03.2004 . Contractul a fost pe perioada ... (vezi toată discuția)