avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Activitate neacsur

Activitate neacsur

Gabriela Paduraru a scris:


Da, cf. prev.art.523 si art.428 Cod proc.civila, daca debitorul va consemna la dispozitia creditorului intreaga valoare a creantei (cu toate accesoriile si cheltuielile de executare!), poate obtine desfiintarea masurilor de executare silita.
Bunica sa fie atenta sa nu incerce o intelegere cu creditorul in afara executarii silite, (sa dea banii fara chitanta,etc). Toate demersurile sa le faca doar prin executorul judecatoresc, lasand in acest sens tot timpul adrese scrise, pt. care va cere intotdeauna exemplarul ei semnat de catre BEJ de primire.




Multumesc de sfaturi.Am sa merg eu cu ea la BEJ si dupa la firma recuperatoare MARS.Sper din toata inima sa nu fie prea tarziu.
Aveti idee de vreun caz de neplata a datoriilor catre un operator de telefonie mobila care sa se fi terminat cu vanzarea efectiva a vreunui imobil?
Doar asa de curiozitate.

off topic
Intradevar nu sunt normale sumele cerute drept penalizare si din cate am mai citit chiar pe forumuri se pare ca si instantele dau castig de cauza firmelor de recuperare cand e vorba de contestarea penalitatilor chiar daca este o lege care prevede ca penalitatile nu pot depasi suma datorata decat daca expres este prevazut asa in clauzele contractuale.
Deci cui ma adresez intai executorului sa-i zic ca ii voi achita debitorului si sa inceteze executarea sau debitorului caruia ii va plati si obtine de a acesta o adresa cum ca datoria a fost stearsa.Exista vreun risc sa platesc si sa se desfasoare in continuare executarea, fiind dupa cum ati observat trecut termenul de 15 zile in care se putea contesta?

Va multumesc mai ales ca demersurile soacrei mele au fost destul de tardive(nu m-a anuntat pana azi ca a primit acea somatie pt fiul ei care nici nu este in tara i-a zis ca poate sta linistita ca si vecinii lui au la fel si nu au patit nimic)
Saraca femeie tremura toata.
Am 2 intrebari
1. Unde pot depune aceasta contestatie si in ce termen?
2. Daca achita suma va inceta executarea silita?

Multumesc de raspunsurile anterioare
Buna ziua in primul rand.
Nu stiu daca sunt prima persoana care cere un sfat in aceasta siutuatie insa nu am gasit un topic similar din care sa ma pot inspira.
Soacra mea a primit pe 02.02.2009 o somatie de la un BEJ pentru o creanta catre Vodafone.
A avut un abonament pe numele ei dar de care s-a utilizat fiul sau.
Somatia a fost inscrisa pe data de 11.02.09 de catre cei de la BEJ in registrul de publicitate imobiliara.
sentinta civila la baza careia sta titlul executoriu este din 06.06.2006 si s-a pronuntat in favoarea SC MARS COLLECTION SRL din Constanta. Suma datorata este de 30.74 USD + penalizari de 2461.69 ron

Ce ma sfatuiti sa fac pentru a o putea ajuta?Mai poate plati aceasta suma sau o parte din ea catre cei de la MARS.Se poate contesta executarea silita?