avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 283 soluții astăzi
Forum Activitate e_llena44

Activitate e_llena44

Buna ziua,
mi-am prezentat dosarul pentru a obtine indemnizatia de somaj si mi-a fost respins pe motivul ca realizez venit din inchiriere ( chiar daca este mai mic de 500 Ron) Motivul : cf modificarilor aduse normelor metodologice la legea somajului,virgula care s-a pus dupa cuvantul realizeaza,se interpreteaza :chiar daca as fi avut venit doar un ( 1 ) leu,tot nu am dreptul cf legii....

4." Actele eliberate de organele financiar teritoriale, din care sa rezulte ca persoana nu realizeaza venituri sau ca realizeaza, din activitati autorizate potrivit legii, venituri mai mici decat valoarea indicatorului social de referinta al asigurarilor pentru somaj si stimularii ocuparii fortei de munca in vigoare. "

Am rugamintea la un domn/a avocat sau expert in domeniu sa-mi confirme sau sa-mi infirme aceasta situatie.
Multumesc si va salut cu respect,
Elena

Buna ziua,

am marea rugaminte sa ma indrumati ca sa gasesc informatiile privitoare la ce are de platit un proprietar care nu locuieste in apartament si in care lege pot gasi aceste lucruri,deoarece administratorul-ca in multe cazuri citite si auzite-imi cere sume de banii pentru intretinere pentru care nu vrea sa-mi arate nici un document justificativ ( eu nelocuiind in localitate si nu sunt prezenta cand afiseaza intretinerea)....sume de bani care sunt aproape egale cu ale persoanelor care locuiesc efectiv in bloc.

Multumesc.
Buna ziua.
As dori sa inteleg cum se poate face defalcarea din pretul total ( fara TVA bineinteles)-am un contract de vanzare-cumparare a unui ap.nou,cu finalizare in 2009-in care se scrie de suprafata construita,cote aferente partilor comune,terenului,boxa.
Legea spune ca pretul total pentru suprafata utila si cota de teren aferenta ap.nu trebuie sa depaseasca 380 000 RON...deci in acest caz,cine imi poate clarifica aceasta socoteala?cred ca dezvoltatorul va fi deranjat de aceasta cerere,si ma pot astepta la tot felul de smecherii pentru preturile individule (calculand am o suprafata de 58 metri patrati utili,cu finisaje medii,presupun ca as avea sanse sa ma incadrez in pretul specificat de lege.
Totusi, la cine ar trebui sa ma adresez pentru a intelege sigur daca pot cere acest TVA de 5 %?
Multumesc.
Răspuns la discuția tva 5%
Multumesc pentru raspuns,dle/dna avocat,
legea 200/2008 am citit-o si rascitit-o,indeplinesc toate conditiile ,dar nu inteleg cum trebuie sau s-ar putea interpreta juridic textul in care se spune ca "doar pentru locuintele care in momentul vanzarii pot fi locuite ca atare" si "livrarea locuintei" ?!
Se socoteste momentul vanzarii :1.momentul semnarii contractului sau
2.cand se face livrarea (predarea) si fac restul platii
Credeti ca s-ar putea jongla cu aceasta interpretare?raspunsul de la ANAF este singurul care conteaza sau un avocat imobiliarist poate jongla cu acest text?
Cu speranta ca imi veti raspunde,astept cu raspuns pentru care va multumesc anticipat.

E_llena



Discuție tva 5%
Buna ziua,

am semnat contractul de vanzare-cumparare pentru un ap.nou in 2008,am platit un avans de 20%,si restul ramane de platit in 2009 cand va fi predat apartamentul.Pot beneficia de tva 5% pentru restul platii?
Multumesc,
E_llena
Problema mea este urmatoarea:locuiesc in afara tarii,si in ianuarie in urma controlului facut si in ap.meu,s-a constatat ca trebuiesc reparate tevile comune de apa,care trec si prin ap.meu,deoarece se inunda ap. de sub mine.Dupa ce am contactat administratorul ca sa-mi spuna daca e totul pregatit pentru reparatii si pentru stricaciunile din ap. si am avut ca raspuns " veniti si vedem noi" si nu a inteles ce i-am spus ca ma costa timp si bani si ca doresc sa am in scris ceva concret,in plus inchizandu-mi si telefonul,atunci i-am trimis o scrisoare cu confirmare de primire-cerandu-i aceleasi lucruri-pe care nici in ziua de azi nu a ridicat-o.
Gluma este ca ma contacta vecinii de sub mine,in ap.caruia apa s-a infiltrat cel mai mult,si ma roaga sa vin pentru reparatii,ca si cand ei erau in masura sa decida cine face,plateste reparatiile,si dupa ce le-am spus ca voi veni dupa ce ma va instiinta in scris adminstratorul,nu sa ma trezesc ca ma poarta pe drumuri de nu stiu cate ori,la o saptamana sunt anuntata de familia care tine cheia de la ap.meu,ca le-a telefonat avocata acestor vecini-desi acestia au nr.meu de telefon de Romania,pe care dealtfel am comunicat pana in acel moment- transmitandu-mi ca daca nu vi n pentru reparatii in 2 saptamani,va intra cu ordin judecatoresc in ap. pentru reparatii.
Nu cred ca e corect acest comportament al avocatei si al vecinilor,care incearca prin intermediari sa comunice cu mine,si va intreb daca invocand ca este o urgenta de scurt circuit,din cauza apei care s-a infiltrat,poate sa intre fara sa ma anunte legal ce intentii au,nemai vorbind ca totusi aceasta problema este in sarcina administratorului si a presedintelui,care aparent se dau disparuti ca si cand nu ar exista nici o problema?!
Sunt convinsa ca se incearca cu smecherii avocatesti evitarea instiintarii mele legale,ca de exemplu,trimitandu-mi la adresa apartamentului din tara vreo instiintare de proces... chiar daca stiu ca stau in Italia, (adresa de aici nu o au,pentru ca nu consider ca trebuie sa-mi dau adresa vecinilor din Romania).
Puteti va rog sa-mi scrieti daca actiunea vecinilor nu e un exces de zel,in ceea ce priveste persoana mea,in loc sa convinga admins,si presedintele sa urgenteze legal aceste reparatii? si sa ma anunte?
Multumesc