avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Activitate jojogirl

Activitate jojogirl

Citez din LEGEA nr. 157 din 11 iulie 2011
La articolul 77 alineatul (3), dupã litera a) se introduce o nouã literã, litera a^1), cu
urmãtorul cuprins:
"a^1) se constatã cã, dupã acordarea dreptului de şedere temporarã, strãinul cãsãtorit cu un
cetãţean român a avut o absenţã de pe teritoriul României pentru mai mult de 6 luni în decurs
de un an, cu urmãtoarele excepţii:
(i) absenţa de pe teritoriul României pentru satisfacerea serviciului militar obligatoriu,
indiferent de perioadã;
(ii) absenţa de pe teritoriul României motivat ã de starea de graviditate şi de naştere;
(iii) absenţa de pe teritoriul României din cauza unei boli grave;
(iv) absenţa de pe teritoriul României ca o consecinţã a unei împrejurãri excepţionale care a
fãcut imposibilã întoarcerea voluntarã."

Toate aceste exceptii se refera la absenta continua de pe teritoriul Romaniei. As vrea totusi pararea unui avocat despre cum sa interpretez legea.
Buna ziua , am urmatoarea situatie , sotul meu - cetatean kosovar , deci non-UE a obtinut prin prisma casatoriei cu mine un permis de sedere temporara in Ro pe 1 an de zile. De la data obtinerii permisului a stat pe teritoriul Romaniei aproximativ 3 luni dupa care a venit cu mine in Elvetia ,unde eu am obtinut un permis de rezidenta temporara pe 5 ani. Sotul meu si cu mine venim in tara cam la 2 luni pentru cateva zile datorita faptului ca serviciul meu este in stransa legatura cu Romania. Intrebarea mea este daca in aceste conditii i se poate anula permisul de sedere temporara si mai mult daca exista posibilitatea sa nu i-l mai prelungasca. Am incercat sa fac aici in Elvetia o cerere de reintregire a familiei dar poate dura si pana la 1 an aprobarea , inutil de spus ca nici romanii si nici kosovarii nu sunt bine veniti aici.
In fine , este obligatoriu ca sotul meu sa aiba 6 luni cumulate pe teritoriul Romaniei sau nu are voie sa iasa din tara 6 luni consecutive?
Răspuns la discuția casatorie romanca - kosovar
Va multumesc de raspuns. In cazul Elvetiei am inteles ce am de facut... Dar in cazul in care as vrea sa plec in vacanta cu el , in Italia sau Franta de exemplu , trebuie tot sa solicit viza? Si in cazul in care ne-am hotari sa avem resedinta in Romania , asta implicand renuntarea mea la contractul de munca din Elvetia , asta l-ar putea ajuta sa obtina o carte de identitate temporara care sa-l ajute sa scape de toate vizele ?
Răspuns la discuția casatorie romanca - kosovar
Multumesc de raspuns , chiar e f important acest aspect. Si in eventualitatea ca el se va intoarce in Kosovo , eu o sa merg cu el , obtinem un certificat de casatorie supralegalizat de ONU , obtinem si o viza de intrare in Romania pt el , este posibil ca in Romania (in baza certificatului de casatorie efectuat sub auspiciile autoritatiolor ONU ) , el sa obtina o carte de identitate romaneasca temporara? si cu aceasta el poate sau nu calatori alaturi de mine in Europa fara viza? si in cat timp poate obtine pasaport romanesc?
Răspuns la discuția casatorie romanca - kosovar
Da, aveti dreptate, insa pe mine celelalte aspecte ma intereseaza mai mult.... Reinnoirea pasaportului nu este o formalitate greu de indeplinit....
Răspuns la discuția casatorie romanca - kosovar
Va multumesc pentru raspunsuri. Renuntasem la idee , insa situatia este putin mai complicata. Eu locuiesc si muncesc legal pe teritoriul Elvetiei , iar lui i-au expirat toate actele (pasaport , permis de sedere , permis de munca, tot) , singurul document pe care il obtine aici este doar pasaportul , restul actelor este foarte greu de obtinut ceea ce il face sa fie in ilegalitate si cu atat mai mult , el nu poate parasi teritoriul Elvetiei . M/ar interesa sa stiu in ce masura ar putea sa il ajute casatoria cu mine (din cate am inteles de la dvs., o pot oficializa si aici) , in sensul ca eu as vrea sa fac toate demersurile pentru a-l ajuta sa intre in legalitate aici si in acelasi timp sa poata beneficia de dreptul de a circula in Europa. In ce conditii poate obtine o carte de rezidenta ? si aceasta il poate ajuta sa calatoreasca alaturi de mine fara a fi nevoie sa obtina zecile de vize necesare kosovarilor ?
Buna ziua . Am aceasta situatie. Ma poate ajuta cineva?
Eu sunt romanca iar logodnicul meu este din kosovo . As dori sa stiu care sunt optiunile pentru a oficia aceasta casatorie precum si locatiile posibile ( Romania , Kosovo , alte tari). Pentru oficierea in Romania , documentele lui trebuie supralegalizate de ONU/Nato? As dori sa stiu daca este posibila oficierea casatoriei in kosovo si recunoasterea acestora de autoritatile romane. In acest caz el va obtine carte de identitate romaneasca? Va multumesc anticipat


trebuia sa fac reclamatie si catre BNR? sunt niste magari... am sa trimit si catre ei reclamatia mea... eu nu am primit nca un raspuns oficial de la ANPC , doar de la GE in urma reclamatiei mele... trebuie sa mai dau niste mail-uri.... chiar m-am enervat cu astia
eu am facut si reclamatie la ANPC si tot degeaba , am primit un raspuns oficial de la Domenia , cum ca "NU" imi va modifica dobanda si nici sume dinapoi nu mai vad. In plus si eu am incercat sa iau legatura cu ei si sa vedem ce rata va fi din august , dar sunt slabe sanse sa se modifice.... suntem in 22 deja...cand? pe 31 iulie ne va informa? pacat de ei ca erau faini...o sa fac o sesizare si la bnr.... si daca ma supar ii dau si-n judecata , numai ca sa-i sacai ca sunt tare nesimtiti....
Este vorba de suma... dobanda s-a micsorat numai pentru cei cu credite peste 40000 eur. e hotararea lor interna. la anpc trebuie mers.... altfel isi bat joc in continuare... si nu m-as mira ca si-n august sa pastreze aceeasi dobanda