avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 706 soluții astăzi
Forum Activitate dariuss

Activitate dariuss

Răspuns la discuția proces verbal de predare primire
CF=EXTRAS DE CFARTE FUNCIARA
Buna ziua.
Am si eu o intrebare?
Am cumparat un ap si vanzatorul vrea sa mil predea inainte de a fi gata cf-urile cu un proces verbal de predare primire.
Poate sa imi spuna cineva daca sa il rpimesc sau nu?O zis ca sa il iau acuma si cand o sa mergem la notar o sa fie si cf-urile?
Este ceva smecherie?


Va multumesc
Răspuns la discuția TVA 5%
Daca s-ar putea sa imi spuna cineva daca eu beneficiez de cota redusa sau nu?
Intru sau nu sub incidenta legii?
Dar daca se poate un raspun asa mai pe intelesul tuturor pt ca articolele si termeni nu ii prea inteleg.
Si as dori sa stiu daca vanzatorul dupa ce face stornare de facturi si le reface cu TVA de 5% in cazul meu ca nu a fost precizata cota de TVA nu poate sa mareasca restul sumei astelef incat suma finala sa fie tot aceeasi ca si la inceput?
ex pret de 1000 de euro fix dar 1000 de euro poate fi si cu 19% TVA si cu 5%TVA adica810+190=1000 dar si 950 +50=1000.


Va multumesc.
Discuție TVA 5%
Buna ziua.
Am si eu aceeasi problema cu cota unica de 5%.
Am cumparat 2 ap anu trecut si ambele antecontracte sunt facute pe numele meu dar asta nu cred ca , conteaza deoarece dupa parerea mea este ca ,conteaza doar contractul final de la notar care se vor face separatpe numele meu si altatalui meu, insa mai am o problema in antecontracte pretul nu este explicitat scrie doar pretul final este de atata fara sa se precizeze cat eset tva din suma insa am o factura care este cu TVA de 19%.si daca poate cineva sa imi explice ce inseamna faput ca ap sa fie locuibile in momentul cumpararii si daca vanzatorul face extrase-le direct pe numele meu are ceva?
Astept va rog un raspuns. multumesc.