avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 333 soluții astăzi
Forum Activitate prykkyy

Activitate prykkyy

nu putem iesi din tara cu ea, din cate am inteles exista si un dosar penal impotriva persoanei fice de la care am cumparat intentat de firma de leasing pentru folosirea de acte false.....
mars_on_line a scris:

parerea mea....daca nu te-ai atasat prea mult de masina , cauta si tu si vinde-o si vezi pe urma ce se intampla ca...........


Nu am cum sa o vand, eu nici ITP-ul nu pot sa il fac pentru ca masina a fost data furata si e in baza celor de la RAR.... a fost declarata furata la un an dupa ce eu am cumparat-o.....alta chestie tare.......
Acum am vorbit la firma de leasing care era primul proprietar pe cartea de identitate a masinii si mi s-a spus ca:
persoana fizica( al 2lea proprietar pe cartea de identitate) a avut o firma si pe aceasta firma a cumprat 5 masini, , iar persoana fizica ar fi cerut cartile de identitae pe motiv ca vrea sa schimbe culoarea masinii, fiindu-i necesara la RAR; apoi nu a mai platit ratele, a desfintat firma, a radiat-o, a trecut masina pe numele lui( cum???nu stiu...se pare folosind acte false: gen factura falsa sau mai stiu eu ce....politia nu stiu cum de nu si-a dat seama pentru ca politia i-a trecut numele pe carte. Deci se pare ca mai sunt si alti pagubiti in acest caz, cel putin 4...si atunci te intrebi cum a reusit sa ceara 5 carti de identitate de la firma de leasing invocand acelasi motiv?? si cum a reusit sa foloseasca acte false pentru trecerea masinilor pe numele lui, iar politia a dormit in front???
Avand in vedere noile amanunte, cum ma pot apara eu in aceasta situatie??????
MULTUMESC ANTICIPAT PENTRU ORICE SFAT!!!!
Multumesc tuturor pentru raspunsuri si vin cu precizari pentru cei care m-au intrebat.
Cerrtificatul masinii era pe numele persoanei fizice de la care am cumparat in momentul vanzarii, iar acum certificatul pe numele meu. Asa cum spunea cineva si eu cred ca problema apare cu privire la modul in care persoana fizica de la care am cumparat, a devenit proprietar??????? cred ca aceasta e intrebarea......eu m-am gandit ca ori a existat o complicitate cu firma de leasing sau cu cineva din cadrul acestei firme, ori au fost folosite niste acte false.....
In privinta unei masini, actul care dovedeste ca esti sau nu proprietar este cartea de identitate a masinii, inscrierea acestui drept se face de catre politie pe cartea de identitate in baza unor documente.
Ce ar insemna daca toti cei care cumpara masini second-hand sa se trezeasca , ca cel de la care a cumparat nu a fost proprietardeplin ci sub conditie rezolutorie, desi in carte este trecut numele lui?
Va multumesc pentru raspuns, dar nu cred ca se aplica in acest caz.
Multumesc pentru raspuns, dar as intelege sa se aplice aceste dispozitii, doar in conditiile in care persoana fizica nu ar fi fost trecuta ca proprietar pe cartea de identitate a masinii, ci doar firma de leasing sa fi figurat ca proprietar.
Potrivit cartii de identitate a masinii el nu mai era un simplu utilizator al bunului, ci proprietar.
Cum as fi putut eu sa stiu ca exista astfel de probleme din moment ce toate actele erau in regula?
Exact, asa stiu si eu, plus ca atunci cand persoana de la care am cumparat masina a mers la politie cu cartea de identitate a masinii pentru a fi el trecut ca proprietar trebuia sa aiba si un contract de vanzare cumparare sau o factura care sa ateste ca pentru acea masina au fost platite toate ratele sau alte taxe, sau un document care sa ateste trecere dreptului de proprietate in favoarea sa, nu? eu asa stiu....
Mai exista si posibilitatea unor acte false, dar politia nu ar fi vazut?
Si o alta intrebare: in urma procesului de executare silita, mi se poate lua masina, desi eu nu am fost citat in acel proces, desi nu am fost parte? si de buna-credinta, buna-credinta pe care o pot demonstra 100%?
da , am primit certificat fiscal in care se precizeaza ca persoana fizica figureaza cu bunurile impozabile: masina cumparata de mine.
Nu ati inteles, persoana fizica era trecuta pe cartea de identitate ca proprietar, iar eu am luat masina cu banii jos de la aceasta persoana fizica. eu nu am stiut ca el nu si-a platit ratele, din moment ce aparea ca proprietar al masinii....era normal sa cred ca aceasta masina este a lui, libera de orice obligatii
In 2007 am cumparat o masina de la un proprietar persoana fizica; el era al doilea proprietar pe cartea de identitate a masinii, primul fiind o firma de leasing, mai exact Egnatia Leasing.
Anul asta , expirandu-mi ITP-ul, am fost sa il fac , iar acolo mi s-a spus ca masina este furata. La politie mi s-a spus ca masina este obiectul unui proces de executare silita intentat de firma de leasing impotriva persoanei de la care eu am cumparat masina, pentru ca nu si-a achitat ratele.
Nu mai inteleg nimic, eu am cumparat o masina cu toate actele: contract de vanzare-cumparare, carte de identitate, inscrisa pe numele meu si tot ce trebuie, iar acum ma trezesc ca mi se poate lua masina.
Ce ma sfatuiti sa fac? mi se poate lua masina, desi nu m nicio vina, si mai ales de unde puteam eu sa stiu asa ceva.....???
Multumesc anticipat,