avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 301 soluții astăzi
Forum Activitate ioniver

Activitate ioniver

Răspuns la discuția lamurire
deci nu exista riscul ca acest bun sa fie executat in momentul in care se incepe procedura insolventei si a falimentului daca nu se acopera datoriile generate de firma?
Discuție lamurire
buna ziua, doresc o lamurire din partea dvs in legatura cu urmatoarea situatie; am avut o firma care va intra in procedura insolventei. in aceasta firma eu sunt administrator, iar sotul meu este asociat.
intrebarea mea este urmatoarea; daca doresc sa achizitionez un teren pot sa-l iau pe numele fetei noastre,care are varsta de 7 ani, si sa pun un tutore legal? eu sau sotul putem sa fim tutori? va multumesc
Răspuns la discuția ce sa fac?
Imobilul este doar al sotului obtinut prin mostenire. Valoarea de ipoteca este mai mare decat creditul luat ,cu 8000 de euro, dar din nefericire nu stiu daca se poate vinde la acea valoare avandu-se in vedere situaria economico-financiara. Eu personal am incercat sa- l vand dar nu am gasit cumparator.
Firma a ajuns in aceasta situatie datorite rezilierii contractului(am prestat servicii pentru o societate)fara sa se respecte anumite clauze .
Discuție ce sa fac?
In anul 2008 am preluat o firma in care sunt administrator, iar sotul meu este asociat. Din august 2008 firma nu a mai avut activitate,dar are un credit ipotecar la banca la care e restanta din cauza situatiei economico-financiare(s-a garantat cu imobilul sotului) si a acumulat si datorii la finante. Mentionez ca nu avem alte proprietati nici unul dintre noi. Contabilul ma sfatuieste sa introduc falimentiul. Ce mi se poate intampla mie daca nu am alte proprietati care pot fi executate? Eu nu am avut cartea de munca pe firma si doresc sa ma intorc sa lucrez in sistemul bugetar. Mi se poate pune poprire pe salariu ? E mai bine sa introduc falimentul ? Banca ma poate executa daca am restante. Ma gandesc ca pierd apartamentul ,indiferent se situatie. Daca incepe executarea si intre timp ma redresez financiar si platesc se poate opri executarea?
Dar daca platesc si datorita faptului ca nu se mai pot desfasura activitati pe firma se declara falimentul?
Ce pot sa fac?
Răspuns la discuția va rog un raspuns urgent
nici nu pot sa preiau creditul pe persoana fizica?
am o firma care nu mai are activitate de 8 luni. Prin aceasta firma s-a luat un credit ipotecar (s-a girat cu ap proprietate a sotului0 . contabilui firmei ma sfatuieste sa introduc falimentul,dar eu nu vreau pt ca pierd apartamentul.Mentionez ca firma a acumulat si datorii la finante. Ce modalitate exista sa scot apartamentul de pe firma (in afara de a plati creditul integral ca nu imi permit)?