Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... lamurire
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

lamurire

buna ziua, doresc o lamurire din partea dvs in legatura cu urmatoarea situatie; am avut o firma care va intra in procedura insolventei. in aceasta firma eu sunt administrator, iar sotul meu este asociat.
intrebarea mea este urmatoarea; daca doresc sa achizitionez un teren pot sa-l iau pe numele fetei noastre,care are varsta de 7 ani, si sa pun un tutore legal? eu sau sotul putem sa fim tutori? va multumesc
Pentru ca minorul nu are capacitate de exercitiu, fiind sub 14 ani, masurile privind bunurile lui se iau de catre parinti de comun acord. Aveti dreptul sa-l reprezentati in actele civile pana cand copilul va implini varsta de 14 ani.
deci nu exista riscul ca acest bun sa fie executat in momentul in care se incepe procedura insolventei si a falimentului daca nu se acopera datoriile generate de firma?
Mai intai sa fie insolventa, apoi sa se demonstreze responsabilitatea personala a administratorului, apoi sa vina creditorii impotriva administratorului. Dupa toate astea, creditorii care se vor indrepta, eventual, impotriva averii fostului administrator sa puna in discutie saracirea intentionata a patrimoniului persoanei fizice. La momentul la care se face achizitia acelui bun pe numele copilului, nu aveti nici un creditor personal si este greu de dovedit o intentie de frauda.