avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Activitate alexi

Activitate alexi

Doresc sa stiu pe ce perioada se elibereaza cardul european de sanatate. Daca plec pentru un an la studii intr-o tara membra UE, cardul se emite pe un an? Si mai am o intrebare : sotia care este in intretinerea sotului avand statutul de coasigurat cum poate obtine acest card,ce acte ii sunt necesare ?
Buna dimineata, e vara si f.cald si fara a fi exagerat si a ma certa cu vecinii as dori sa stiu ce pot face pentru ai determina sa -si mute fermele de animale .Stam intr-un municipiu ,la casa si au inceput, unii sa creasca capre (au 25-30 de capete), iar altii sa creasca porci (au peste 100), mirosul e infernal .Exista un temei legal care sa interzica aceste activitati in orase (casele in zona noastra sunt lipite unele de altele) ? Cui trebuie sa ma adresez pentru a rezolva problema cat mai repede?
Buna ziua ,sper ca am ales corect acest forum si sper sa ma puteti sfatui cum sa-mi recuperez salariul aferent ultimelor trei luni lucrate intr-o firma care a intrat in insolventa.As dori sa specific ca inainte de a ne trimite acasa ne-au desfacut contractele de munca cu acordul partilor si ne-au eliberat niste adeverinte din care rezulta sumele restante de plata.Deci ce trebuie sa facem (nu sunt singurul in aceasta situatie,iar sumele de bani sunt diferite)?Multumesc!
Discuție gard gradina
Locuiesc in Banat, iar la noi casele sunt lipite unele de altele la strada si se prelungesc de obicei cu o curte si uneori cu o mica gradina de zarzavaturi,iar aceste gradini sunt imprejmuite cu gard de sarma, pentru o buna luminozitate.Intrebarea mea este: se poate imprejmui si cu alt tip de gard :scandura sau caramida sau beton? Oalta intrebare: cat de mult am voie sa ma intind cu constructia casei sau a unei magazii(din beton si caramida) in gradina ,pentru a nu deranja vecinii ?(gradinile nu sunt foarte mari ,au o deschidere de aproximativ 10m si o lungime de 30m). In lungul gardului am voie sa plantez ceva,respectiv zmeura,mur,coacaze la o anumita distanta de gard? (am lasat cam 35-40cm).Conteaza daca este gardul meu sau al vecinului?(gardul meu este in partea dreapta ,asa au fost facute de stramosi)
Am uitat sa mentionez ca locuiesc in timisoara.
Buna ziua, poate am gresit forumul, dar am o mica problema si o mare nelamurire:un drum cu tramvaiul m-a costat 200lei,deoarece nu am avut de unde sa-mi iau bilet,am indraznit sa urc totusi in tramvai(chiar nuam avut de unde sa cumpar bilet),au venit controlorii iar amenda primita cred eu ca este exagerat de mare:200 de lei,(mentionez ca sunt student la zi,daca are vreo importanta).Exista o lege referitoare la "infrctiunea"comisa de mine?Va multumesc!
In luna noiembrie m-am prezentat la casa jud. de sanatate pentru a mi se elibera adeverinta de cosigurat, atunci am dus si actele necesare, respectiv copie certificat casatorie, adeverinta de la firma sotiei in care se specifica atat faptul ca ei i s-a retinut si virat lunar contributia pentru asigurari de sanatate cat si faptul ca ca figureaza in evidentele firmei cu mine ca si coasigurat. Mi-a fost eliberata aceasta adeverinta dar se specifica ca este valabila doar 3luni.Acum eu ce trebuie sa fac, merg din trei in trei luni la casa de sanatate ? Trebiuie sa duc iar acte doveditoare?Nu rezulta din declaratia de sanatate ca nu s-a modificat nimic in situatia mea?
Mi-e greu sa ma deplasez,sunt bolnav.
MI s-a spus insa ca nu imi voi primi pensia decat peste 2 luni, deci o luna nu as avea bani
Buna ziua , mi-am schimbat domiciliul si vreau sa primesc pensia la noua adresa .Ce trebuie sa fac pentru aceasta?