avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 404 soluții astăzi
Forum Activitate adelina prada

Activitate adelina prada

johnpescar a scris:

Eu sunt curios cum ar arata fatada unui bloc dupa ce este renovata pentru a fi adusa la situatia anterioara, dupa ce se da jos anvelopa prinsa cu dibluri de polistiren, in urma carora vor ramane gauri ca dupa revolutia din '89. Dupa ce intr-un cartier se apuca toti sa execute ceea ce primaria cere referitor la fatade aduse la situatia anterioara ...:stunned:


asta e una, dar interesant e ca inainte era deja ca dupa 89.
inca ceva interesant e ca prin '92, apartametul parintilor care stau tot la parter, era tot plin de graffiti cu schelete si alte chestii, facute de niste derbedei care stateau in zona."in 2002, m-am hotarat sa schimb aspectul, cu o vopsea care acopera ff bine prostiile alea.
intrebarea e de ce in 10 ani, nimeni de la primarie nu a facut nimic?
aaaaaaa, nu schimba arhitectura...
adriantot a scris:

Se pare ca ajungeti treptat, dialogand, la solutionarea acestei probleme.
Puteti sa contestati amenda respectiva ca pe orice alta amenda. Nu va opreste nimeni sa o contestati. Atunci cand o sa ajungeti in instanta, actionat de cei care v-au amendat, o sa prezentati instantei motivele de contestatie, o sa puteti solicita proba cu martori s.a.m.d.
Dar este bine sa mergeti la primarie si sa incepeti demersurile de obtinere a autorizatiei de constructie pentru lucrarea deja facuta.
Cred ca acest lucru este necesar indiferent ca platiti sau nu amenda, daca vreti ca acea lucrare sa ramana asa cum este si sa nu fiti totusi obligat sa o desfiintati si sa readuceti la stadiul de dinainte.
Eu va sugerez sa mergeti la primarie si sa solicitati autorizatie, contestand in acelasi timp si amenda.



s-a ajuns intr-adevar la ceea ce intrebasem din prima.
ok, am avut prima infatisare si mi s-a aprobat proba cu martori.
am fost si la primarie sa vad ce se poate face ptr autorizare si raspunsul a fost ca daca nu este vb de tot blocul sau macar toata scara, nu se aproba, dar daca eu vreau, pot sa depun documentele care trebuie sa contina si un proiect (care la randul lui ma va costa ceva bani) dar nu s-a aprobat asa ceva , deci daca eu vreau... pot sa incerc...
bineinteles ca nu am facut nimic in aceasta privinta...
astept verdictul instantei si sper sa fie favorabil, atata timp cat mi s-a aprobat proba cu martori.
oricum, pe frigurile astea daca nu aveam izolatie inghetam in casa. si asa mi-au racit copiii si a trebuit sa suplimentez cu calorifer electric
vecinul, care nu are nici izolatie nici termopane, a avut si geamurile inghetate si statea in caa cu geaca.


fentez legea? ok, dar nu ma poti amenda dupa 4 ani.
am primit si somatie sa dau izolatia jos, dar la 3 ani si jumatate de la data finalizarii izolatiei.
plus, mai sunt si alti vecini care au izolat in continuare (suntem 3 din 4). stiu ca pot contesta, deoarece e contraventie prescrisa, deci ar trebui sa fiu fraiera sa platesc ptr o chestie care nu mai e valabila (deci nu fentez) . INTREBAREA ramane aceeasi: pot demonstra cu martori? dupa ce se anuleaza amenda, am sanse sa primesc autorizatie? chiar sunt dispusa sa platesc ptr autorizatie.
ok, dar intrebarea este daca pot face ceva cu martorii ca sa nu iau amenda. trebuia sa ma atentioneze inainter de a trece 2 ani, deci nu dupa 4. acum nu au voie sa ma amendeze.
stiu ca au mijloace legale sa ma forteze sa dau jos izolatia, dar poate pana atunci, se izoleaza blocul si scap
in luna noiembrie 2010, am primit de la primaria oradea o somatie pentru a scoate izolatia termica facuta fara autorizatie. In urma cu cateva zile, mi-a venit amenda(canf legea 50/1991). O nimica toata.:) 1000 lei. Problema este ca, izolatia termica am facut-o in 2007, in primavara. Dar tot legea 50/1991 la art 31 spune " Dreptul de a constata contravenţiile şi de a aplica amenzile prevăzute la art. 26 se prescrie în termen de 2 ani de la data săvârşirii faptei.
"
ce trebuie sa fac? Cum demonstrez ca am facut izolatia in urma cu 4 ani? Nu am factura, deoarece tot ce am facut, am facut in regie proprie.
Pot sa aduc martori vecinii?
daca fac contestatie sunt sanse sa ma lase in pace sa nu dau jos izolatia?
Mama a decesat acem 2 ani iar tatal meu in urma cu 4 luni.
mi s-a spus ca ar trebui sa deschidem succesiunea in 6 luni deoarece ar fi mult mai ieftin.

Valoarea partamentului este de aprox 55000 eu pana in 60000.
cam cat ar putea costa succesiunea daca o deschidem inainte de 6 luni si cat ar fi daca se depasesc cele 6 luni.
Da, stiu ca diferentele pot fi mari de la un notar la altul,
dar macar ce inseamna sa amanam peste termenul de 6 luni...
Multumesc
in urma cu cateva luni, pe la 3 noaptea, s-au trezit doi, (unul si una), cred ca erau si sub infuienta alcolului, sa se puna la taclale exact pe banca din fata geamului meu.
bineinteles ca au trezit f multi oameni cu zgomotul lor, ba mai mult, au inceput sa se certe cu unii.
un vecin a iesit la ei si i-a rugat sa taca, dar l-au expediat si si-au continuat galagia.
Dupa ce si altii le-au strigat pe geam sa taca, a urmat sa ma enerveze si pe mine, deoarece in luna august nu dorm cu geamul inchis doar ca sa nu ii aud pe ei vorbind si chiar strigand cateodata.
am sunat la 112 si am spus ce se intampla, iar cei de la politie mi-au cerut datele si am dat alt nume.
a venit un echipaj, dupa aproape jumatate de ora, de rugaminti si invitatii sa plece, cei doi nu au vrut si au fost dusi cu forta la politie.
acuma, ma suna un politist pe numarul respectiv si il cauta pe x, numele pe care eu l-am dat.
dar imi cere si mie declaratie, ca doar telefonul e la mine.
cica cei doi, au facut plangere ca au fost ridicati fara motiv si lumea a sunat fara sa faca galagie, ei stand linistiti pe banca.
Intrebare:
daca merg si dau declaratie si spun ca mi-am dat nume fals se intampla ceva?
sau ce ma sfatuiti sa fac?
nu am chef sa iau amenda din cauza scandalului facut de altii si ca mi-am dat un nume fals la telefon.
ideea era si este aceeasi.
nu vreau ca scandalagii sa se razbune pe mine.
multumesc.
ptr bobita 222.
pentru informarea ta, vreau sa stii ca am lasat mostre afara pe parcurisul noptii si unele chiar au disparut, dar nu am facut plagere la politie, deoarece e vina mea.
faptul ca tu, cu aberatiile tale, pretinzi ca eu, care nu am lucruri de valoare in punctul de prezentare, sau lucruri care nu pot fi folosite de un hot, sa investesc poate 30% din valoarea materialelor din birou intr-o amarata de alarma, spui aberatii, cu tenta de ironie.
ideea e ca atata timp cat legea nu ma obliga, si eu imi asum anumite riscuri, cu ce drept vine politia si ma amendeaza?
da, stiu lipsa de fonduri.

nucu$ a scris:

Amenda poate fi anulata numai prin contestarea in instanta a p.v. (pe care trebuie sa-l primiti dupa 30 zile de la intocmire)
Altfel amenda ajunge la Adm.Fin. si o achitati impreuna cu impozitul .
Depuneti o cerere contraventionala la judecatorie.Taxa judiciara este nesemnificativa.


am verificat la primarie la impozite si nu apare.
adm fin este altceva? mai trebuie sa verific si in alta parte?
multumesc
buna ziua. in urma cu 2 saptamani, am avut control de la politie la biroul de prezentare al firmei, unde specific ca nu am decat mostre care nu pot fi vandute, si in rest chestii de birou...
calculator, birou, fax si atat.
am primit amenda de 2000 lei din cauza lipsei sist alarma, conf legii 333/08.iulie 2003, art 3 aliniat 3
"La unităţile unde nu este posibilă realizarea unui sistem de pază organizat,
conducătorii acestora sunt obligaţi să execute împrejmuiri, grilaje, obloane, încuietori
sigure, iluminat de securitate, sisteme de alarmă sau alte asemenea mijloace necesare
asigurării pazei şi integrităţii bunurilor
"

se poate contesta in instanta aceasta aberatie?
dupa parerea mea, acest aliniat nu impune ci propune, deci nu sunt necesare toate sistemele de paza ci doar unele. daca imi fac grilaj de protectie e suficient?
pot contesta amenda si sa am castig de cauza?
nu ar fi fost normal ca politistii sa isi faca treaba si sa ma informeze intai, apoi daca nu ma conformez sa ma amendeze?
multumesc