Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... cum se prescrie o amenda de radar fix?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

cum se prescrie o amenda de radar fix?

in luna oct 2008 am primit instiintare la firma ca masina mea de serviciu a depasit viteza legala cu 12km si sa dam datele soferului. le-am dat si in noiembrie mi-a venit acasa postasita cu amenda, iar mama nu a semnat deoarece nu era pe numele ei. mi se pare normal.
mi-a venit acuma in martie, din nou o hartie de la posta, ca am o recomandata de la pol Sanmartin.
Stiu ca in lege, (art 14 din OG 2/2001)((1) Executarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie daca procesul-verbal de constatare a contraventiei nu a fost comunicat contravenientului in termen de o luna de la data aplicarii sanctiunii.)
ce se intampla daca nu ma duc sa o ridic?
stiu ca ei nu pot demonstra ca am luat la cunostinta..., deci,se prescrie dupa 30 de zile.
sau, ce ar mai fi?
nici nu vreau sa fac pe desteapta si apoi sa platesc mult mai mult.
Multumec anticipat
Multumesc anticipat.
O luna de la data intocmirii p.v.
Dar p.v. poate fi intocmit in termen de 6 luni.
Cred ca oricum,data p.v. este cea din noiembrie cand a si fost trimis prin posta.
Aveti termen 15 zile de la instiintare (ridicare recomandata) pentru a solicita in instanta anularea.
Aveti dreptate in ceea ce priveste comunicarea procesului verbal. Insa asa cum ati spus este 30 de zile de la intocmirea procesului verbal. Sfatul meu pentru a evita aceasta amenda este urmatorul Nu mergeti sa ridicati recomandata. Posta o va tine aproximativ 10 zile apoi o trimte inapoi. Conf OG 2/2001 politia trebuie sa comunice din nou procesul verbal prin agent constator, adica politist. Cind acesta vine la d-voastra refuzati sa o primiti, totusi vorbitii frumos, si el este obligat sa o afiseze. Dupa ce o afiseaza luati-o si vedeti cand a fost intocmit procesul verbal. Daca au trecut peste 30 zile atacati pe art care l-ati amintit. Daca nu au trecut oricum atacati poate politistul nu a respectat dispozitiile cu privire la afisare. si anume sa treaca un martor in procesul verbal. Altceva nu se intampla nimic, decat sa platiti amenda.

Mult succes.

av ZAHARIA F
ce sa intampla daca nu o ridic deloc? vine politistul la adresa din buletin, unde insa eu nu locuiesc, adica este a parintilor, mei, iar ei, nu ridica nimic in locul meu. le va cere sa semneze ceva? ce tre sa faca? daca nu semneaza, ce face politistul?
daca au trecut cele 30 de zile, si se pare ca au trecut din nov, amenda este deja prescrisa, sau tre sa o solicit eu?
merita efortul?
adica nu am de platit , mai mult de 100 lei.
ideal ar fi sa se prescrie din oficiu.
mULTUMESC PTR RASPUNSURI

CE SE INTAMPLA DACA NU SOLICIT IN INSTANTA? NU SE ANULEAZA SINGURA?
SI DACA CONF LEGII E ANULATA, CAND PLATESC CEVA LA FINANTE ACOLO NU APARE. CORECT?
DACA APARE, MA COSTA CONTESTATIA IN INSTANTA?
Amenda poate fi anulata numai prin contestarea in instanta a p.v. (pe care trebuie sa-l primiti dupa 30 zile de la intocmire)
Altfel amenda ajunge la Adm.Fin. si o achitati impreuna cu impozitul .
Depuneti o cerere contraventionala la judecatorie.Taxa judiciara este nesemnificativa.
nucu$, utilizator