avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Activitate tatiana28

Activitate tatiana28

Multumesc inca o data,cumparator 2 cred ca a cumparat masina deja si acum vrea sa o inmatriculeze dar nu stiu de ce nu poate rezolva problema cu cumparator 1 sau care ar putea fi rezolvarea pe cale amiabila,cu ce il poate ajuta proprietar 1 pe cumparator 2 ,deoarece proprietar 1 nu vrea sa semneze contract de vanzare cumparare in calitate de vanzator cu cumparator 2 ca logic nu mai are masina ca a mai vandut-o o data si pe fiscal apare data incetare august 2015 .
Ce rezolvare amiabila ar putea gasi cumparator 2 si cu cine?

Multumesc
Proprietarul in CIV este proprietar 1 ,dar ma gandeam daca nu ar fi valabil pt cumparator 2 copia certificatului de anul acesta dar pe certificat scrie la mijloc de transport data incetare 2015.

Multumesc
Buna seara.
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea problema

Proprietar 1 (masina inmatriculata pe numele lui) vinde in 2015 la cumparator 1 masina pe baza de contract de vanzare cumparare si scoate certificatul fiscal in 2015,cumparator 2 cumpara masina de la cumparator 1 in 2016 dar cumparator 1 probabil ca nu a inregistrat-o pe numele lui la impozite deoarece nu ii poate da certificatul fiscal,cumparator 2 vrea sa inmatriculeze masina pe numele lui dar nu poate daca cumparator 1 nu ii da fiscalul si se gandeste sa faca un contract de vanzare cumparare direct intre el si proprietar 1 ,ca si cum proprietar 1 ii vinde direct masina in 2016,ii cere proprietarului 1 certificat fiscal, dar de la primarie i se da proprietarului 1 o copie dupa fiscalul din 2015 deoarece logic nu mai apartine proprietarului 1 .
Este legal contractul intre proprietar 1 vanzator si cumparator 2 datat in 2016?.
Poate cumparator 2 sa isi inmatriculeze masina si sa o treaca la el la impozit direct cu contractul de vanzare cumparare din 2016 si copie fiscal de la proprietar din 2015 pentru a scoate din calcul cumparator 1 ?
Ma repet fiscalul a fost scos in 2015 deoarece proprietar a vandut masina la cumparator 1 .
Risca probleme proprietar 1 daca accepta sa ii rezolve problema cumparatorului 2 ,poate cumparator 1 sa creeze probleme si sa nu mai recunoasca vanzarea masinii catre cumparator 2 ?


Multumesc.

Buna seara,multumesc,codurile sunt:4781,4782,4789,4799,4931,4932,4939,4941,8130,9603,9609,3299,4776,4778,6820,7711.
Multumesc.
Buna seara,multumesc pentru raspuns,deci nu ar trebui sa faca nimic,nici contestatie la executare,nici sa anunte executorul,dar daca este o datorie exclusiv a sotului inainte de casatorie si sotia este administrator unic (sotul nu este asociat) la o firma se poate pune poprire pe dividende in acest caz?
Multumesc.
Buna seara,

Va rog sa imi spuneti ce credeti ca ar trebui facut in situatia urmatoare
Executorul judecatoresc in scopul recuperarii creantei instituie sechestru pe 3 masini si o platforma ce figureaza la Politie pe numele debitorului dar care sunt vandute ,nu mai figureaza la impozit pe numele debitorului.Una dintre masini este vanduta de mai bine de 10 ani si nu mai stie ce s-a intamplat cu ea,una a fost vanduta de aproximativ 4 ani la o firma cu contract de vanzare-cump si contract de comodat ,asa a dorit firma pt a evita plata taxei de inmatriculare ,iar alta masina si platforma sunt vandute la alta pers de aproximativ 3 ani cu contract de vanzare dar pers respectiva nu a mai trecut-o la el la impozit doarece masina era tot cu probleme si a dezmembrat-o.
Sechestrul a fost cerut acum,executarea silita a inceput de 1 an si jumatate,creanta datorata este datoria debitorului dinainte de casatorie,ultima masina vanduta a fost achizitionata impreuna cu sotia in timpul casatoriei.
Ce trebuie sa faca debitorul?
Contestatie la executare in care sa mentioneze aceste lucruri ,sa ii comunice executorului situatia bunurilor sau sa nu faca nimic?
Ce se poate intampla in situatia data,ce poate sa mai faca executorul?Nu mai exista alte bunuri mobile sau imobile si pe venit de 2 ore minim pe economie nu poate institui poprirea.

Mutumesc!
Răspuns la discuția Poprire pe salar angajat 2 ore
Multumesc frumos!
Buna seara,
Va rog sa imi spuneti de ce avize/autorizatii are nevoie o firma de pompe funebre,firma este noua si nu stiu daca are nevoie de autorizatie sanitara,de mediu,etc...
Multumesc frumos.
Buna seara,
Va rog frumos sa imi spuneti daca se poate pune popire pe salar la un angajat cu 2 ore.


Multumesc.
Buna seara,
Doresc sa deschid o firma de pompe funebre in mediul rural dar am unele nelamuriri si va rog sa ma ajutati.Ce forma ar fi mai potrivita srl sau srl-d?De ce autorizatii am nevoie,de autorizatie de functionare de la Primarie,de la Sanepid ?
As dori sa includa si transport funerar,pentru transport funerar am masina dar din cate am citit trebuie omologata obligatoriu ca si masina funerara si am nevoie si de autorizatie de la Sanepid pentru masina?
Cine va putea transporta pers decedate?Poate transporta sotul ,trebuie sa fie angajat?Este nevoie de autorizatie pentru transport funerar?Soferul care transporta pers decedate trebuie sa aiba licenta comunitara de transport sau daca masina va fi omologata masina funerara nu este obligatoriu?
Va rog frumos sa ma ajutati.

Multumesc.