avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 363 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Autorizatii/avize necesare firma pompe funebre
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Autorizatii/avize necesare firma pompe funebre

Buna seara,
Va rog sa imi spuneti de ce avize/autorizatii are nevoie o firma de pompe funebre,firma este noua si nu stiu daca are nevoie de autorizatie sanitara,de mediu,etc...
Multumesc frumos.
Cel mai recent răspuns: s.c. MIRA ECO GROUP s.r.l. , Consultant protectia mediului 19:14, 15 Iunie 2016
Buna seara!
Specificati, va rog, codurile CAEN pt activitatile desfasurate (conform certificatului constatator).
Buna seara,multumesc,codurile sunt:4781,4782,4789,4799,4931,4932,4939,4941,8130,9603,9609,3299,4776,4778,6820,7711.
Multumesc.
Buna seara!

Nu stiu in alte domenii, dar de autorizatie de mediu nu aveti nevoie pentru marea majoritate a codurilor.

Din codurile enumerate sunt doar cateva care ridica probleme, dar nu au legatura cu domeniul de activitate specificat de d-voastra.
In cazul in care veti decide sa efectuati si aceste activitati, ar trebui sa acordati atentie urmatoarelor coduri:
- 4941 - transporturi rutiere de marfuri (doar pt substante, marfuri si deseuri periculoase);
- 8130 - activitati de intretinere peisagistica (Irigaţii şi desecări; servicii pentru mecanizarea,
chimizarea agriculturii şi protecţie fitosanitară);
- 3299 - Fabricarea altor produse manufacturiere din piele (doar daca sunt >50 masini).


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intreprindere individuala,de ce avize autorizatii am nevoie?? kelo_milan kelo_milan Buna ziua, am infintat o intreprindere individuala,obiectul principal de activitate este 4778 comert cu amanuntul a altor bunuri noi in magazine specializate ... (vezi toată discuția)
Autorizații activitate handmade la domiciliu ionelbaciu87 ionelbaciu87 Buna ziua! Am un certificat constatator de la ONRC care spune că atestă înregistrarea declarației pe proprie răspundere cum că firma îndeplinește ... (vezi toată discuția)
Autorizatii coduri caen 2ntz 2ntz Am tot cautat o lista cu codurile caen care nu necesita niciun fel de autorizatie, si singurul lucru pe care l-am gasit a fost o lista cu niste activitati insa ... (vezi toată discuția)