Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Autorizatii/avize necesare firma pompe funebre
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Autorizatii/avize necesare firma pompe funebre

Buna seara,
Va rog sa imi spuneti de ce avize/autorizatii are nevoie o firma de pompe funebre,firma este noua si nu stiu daca are nevoie de autorizatie sanitara,de mediu,etc...
Multumesc frumos.
Buna seara!
Specificati, va rog, codurile CAEN pt activitatile desfasurate (conform certificatului constatator).
Buna seara,multumesc,codurile sunt:4781,4782,4789,4799,4931,4932,4939,4941,8130,9603,9609,3299,4776,4778,6820,7711.
Multumesc.
Buna seara!

Nu stiu in alte domenii, dar de autorizatie de mediu nu aveti nevoie pentru marea majoritate a codurilor.

Din codurile enumerate sunt doar cateva care ridica probleme, dar nu au legatura cu domeniul de activitate specificat de d-voastra.
In cazul in care veti decide sa efectuati si aceste activitati, ar trebui sa acordati atentie urmatoarelor coduri:
- 4941 - transporturi rutiere de marfuri (doar pt substante, marfuri si deseuri periculoase);
- 8130 - activitati de intretinere peisagistica (Irigaţii şi desecări; servicii pentru mecanizarea,
chimizarea agriculturii şi protecţie fitosanitară);
- 3299 - Fabricarea altor produse manufacturiere din piele (doar daca sunt >50 masini).