avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Activitate anastasya k

Activitate anastasya k

Răspuns la discuția divort ,ajutati-ma ,va rog
Multumesc pentru raspunsul dat si in asa scurt timp .O sa mai pun o intrebare ,sora mea sta in italia ,daca pana se termina divortul eu ma duc la ea ,afecteaza la custodia copilului?Sau e mai bine sa stau in tara pana la terminarea divortului si dupa sa pot pleca cu copilul?
Buna ziua ,poate cineva sa-mi dea vreo informatie care sa ,ma poata ajuta in situatia mea ,care e urmatoarea:sunt csatorita de 2 ani si avem in comun un copil de 6 luni,dar sotul are un comportament fata de mine violent ,violenta ce exista si inainte de a avea copilul ,dar acum exista violenta si dispret fata de mine ,si dezinteres fata de copil.Este un abuz psihologic ce-l suport cu el si nu mai pot .Vreau ca baietelul meu sa nu creasca asa .Imi e frica sa abordez subiectul cu el de divort ,pntru ca devine violent.Si imi e frica sa nu pierd custodia copilului ,pentru ca eu nu am casa mea ,iar in acest moment noi stam la parintii lui .Nu stiu ,daca pana s-ar termina divortul ,eu as inchiria un apartament sa stau cu copilul ,afecteaza la situatia mea ?Va rog sa ma ajutati .Multumesc anticipat.
buna ziua tuturor,intreb si eu daca exista cineva care are solutionat dosarul de despagubire ce tine de aceasta lege 10.cazul meu e ca avem dosarul la bucuresti la autoritatea NRP si e in stadiul de analiza ,zic ei ,ce ma intereseaza ,daca cer ajutorul unui avocat se poate urgenta procesul acestui dosar sau ei tin de ritmul lor si nu se poate avea acces la el?
multumesc anticipat .
multumesc pentru raspuns .ei au spus ca au inceput sa-mi trimita notificari din anul 2006.mentionez ca eu din 2003 nu mai sunt in tara.acum cateva zile am vorbit cu ei si incercau sa ma convinga sa platesc cat pot ,de inceput ,dar din ce stiu eu ,in momentul in care incepi sa platesti,se reactiveaza datoria,¿sau nu?deci notificari au trimis incepand cu anul 2006,iar eu am lasat contractul in 2003.din 2006 pana in prezent tot trimit scrisori ,dau telefoane ,ameninta cu embargarea apartamentului (ce in momentul contractarii liniei de telefon de connex,apartamentul era al bunicului).in momentul de fata bunicul mi-a facut un contract de intretinere pe apartament .deci sa inteleg ca in situatia data ei nu mai pot actiona in judecata cazul¿multumesc anticipat si sper sa fi fost un pic mai explicita.o zi buna .
ma pun in contact in acest forum cu speranta sa-mi spuna cineva daca ,avand un contract de [telefonie mobila - EDITAT] ce l-am lasat in 2003,iar acum o firma de recuperari ma tot suna ,daca ma pot include ca aceasta datorie sa fie prescrisa.iar daca acest lucru inseamna ca ei nu ma mai pot obliga sa platesc.iar daca asta ma afecteaza la un cazier judiciar.va multumesc anticipat.