avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 114 soluții astăzi
Forum Activitate florea1705

Activitate florea1705

PENTRU DOBERV

Sentinţa penală nr. 1396/31.05.2011 pronunţată de Judecătoria Sectorului 4 Bucureşti, rămasă definitivă prin decizia penală nr. 1539/21.07.2011 a Curţii de Apel Bucureşti- Secţia a II-a Penală.Dosar 5722/4/2011-Nu-mi apartine.
Cu respect si mii de multumiri
In ianuarie 2009 am condus baut. Am fost condus ptr.a mi se recolta probele biologice.Acolo am savarsit si un ultraj.
Mi-au intocmit doua dosare penale.Cel de ultraj (dosar nr 8773/300/2010 jud sector2) a fost judecat in 2010 si am fost condamnat la 6 luni cu suspendare.
Dosarul al 2 lea (317/1748/2011 jud Cornetu) afost judecat in 2011 la jud Cornetu-Ilfof.
La condamnarea din cel de al doilea dosar face referire si la un dosar de care eu nu am auzit si nu a fost in rechizitoriu referire la o talharie (dosar 5722/4/2011 judecatoria sect 4)pe numele Marin I.Nicusor Vasile .
Am primit 2 ani si 3 luni cu suspendare si 4ani si trei luni supraveghere.
Cel care a facut talharia fusese condamnat la 2 ani si 6 luni.
Sunt un om la 60 de ani care nu am incalcat legea pana in prezent.Cazierul meu de la Serviciul Circulatie dupa 38 ani de soferie cat A,B,si C este fara nici o abatere.
Am facut recurs la Curtea de Apel Bucuresti si mi-a fost respins ca nefondat.
Va rog sa-mi spuneti daca e corecta condamnarea si cum la Curtea de Apel nu au vazut ca in pronuntarea de la Cornetu este si o fapta a altcuiva.Avocatul meu a incercat la recurs sa spuna ca nu este fapta mea dar la sfarsit nu a fost loat in considerare.Puteti intra pe site-urile celor 3 judecatorii si-mi veti da dreptate.Intrebare.Ce se mai poate face?
Cu respect,si multe multumiri.
Nu credeam ca am sa patesc asa ceva.Pentru o infractiune la Legea circulatiei am fost judecat si la pronuntare sa constat ca mi-au bagat si un dosar cu ...talharie, comisa de cineva care acum isi ispaseste pedeapsa in penitenciar.Am facut recurs si mi-a fost respins.Cred ca nici macar nu au citit dosarul inainte sa se pronunte.
Are cineva idee cum sa procedez?In tara?.. CEDO?.Pe langa faptul ca pedeapsa este mare ,nu da bine unui om la 60 de ani, care toata viata mi-am vazut de treaba si am respectat legile.
Cu multumiri.
Răspuns la discuția DOUA DOSARE PENALE
buna ziua,
faptele au fost savarsite in aceiasi zi dar au fost in dosare separate.consum de alcool peste limita legala si ultraj.adica am fost gasit baut si dupa accea am faptuit ultrajul la aprox 1h .fapta de ultraj s-a judecat -si am primit cu suspendare-si urmeaza sa fie judecata si cea cu alcolemia.la ce ma pot astepta?
cu mii de multumiri.
Buna ziua,
Anul trecut am circulat cu o alcolemie ce depaseste limita legala si dosar penal.Mam ales si cu un dosar penal pentru ultraj.
Nu am mai avut antecedente si la dosarul pentru ultraj care s-a judecat am fost condamnat cu suspendare.
La al doilea dosar ce as putea pati?
Va multumesc pentru raspuns.
Buna ziua,

Buna ziua
Pun in discutie o problema de recuperare a unui apartament.
Pe scurt.
Fiica mea dupa casatorie impreuna cu sotul ei si ajutati de subsemnatul cu sotia si-au cumparat un apartament cu 2 camere.
Dupa cativa ani,(in 2002) eu am cumparat un apartament cu 4 camere pe scara unde locuiesc eu ,de comun accord sa se mute ei in apartament acesta si sa mi-l dea mie pe cel cu 2 camere unde au stat ei.Actele apartamentului cu 4 camere au fost facute pe numele lor dare eu l-am achitat vanzatorului .
Apartamentul cu doua camere l-am primit in fapt de la cei doi soti dar nu am facut actele pe numele meu.Eu l-am inchiriat unei familii cunoscute de la care am primit lunar chirie.
Am platit impozitul eu din anul din care l-am primit in fapt.
La sfarsitul anului 2008 fiica mea s-a divortat.Ginerele baga la partaj si apartamenul cu 2 camere si pe cel cu 4 camere.
Exista posibilitatea ca eu sa-mi recuperez apartamentu pe care eu l-am platit? V-ati confruntat cu un asemenea caz?
Am martori vanzatorii apartamentului cu 4 camere,chiriasii de la apartamentul cu 2 camerei.Am contul de la banca din care am scos banii pentru achitarea apartamentului.Am niste inregistrari audio din care reiese ca nu ginerele a cumparat apartamentul.
Pot avea ca martor pe fiica mea care este de accord sa-mi primesc apartamentul?
Doresc sa fiu aparat in procesul pe care-l deschid de un avocat care a avut un caz asemanator.
Procesul lor de partaj va avea loc in data de 07.04.2009.

Cu multumiri,in speranta ca voi primi un raspuns,