Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am fost condamnat si pentru o fapta pe care nu am ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am fost condamnat si pentru o fapta pe care nu am comis-o.

In ianuarie 2009 am condus baut. Am fost condus ptr.a mi se recolta probele biologice.Acolo am savarsit si un ultraj.
Mi-au intocmit doua dosare penale.Cel de ultraj (dosar nr 8773/300/2010 jud sector2) a fost judecat in 2010 si am fost condamnat la 6 luni cu suspendare.
Dosarul al 2 lea (317/1748/2011 jud Cornetu) afost judecat in 2011 la jud Cornetu-Ilfof.
La condamnarea din cel de al doilea dosar face referire si la un dosar de care eu nu am auzit si nu a fost in rechizitoriu referire la o talharie (dosar 5722/4/2011 judecatoria sect 4)pe numele Marin I.Nicusor Vasile .
Am primit 2 ani si 3 luni cu suspendare si 4ani si trei luni supraveghere.
Cel care a facut talharia fusese condamnat la 2 ani si 6 luni.
Sunt un om la 60 de ani care nu am incalcat legea pana in prezent.Cazierul meu de la Serviciul Circulatie dupa 38 ani de soferie cat A,B,si C este fara nici o abatere.
Am facut recurs la Curtea de Apel Bucuresti si mi-a fost respins ca nefondat.
Va rog sa-mi spuneti daca e corecta condamnarea si cum la Curtea de Apel nu au vazut ca in pronuntarea de la Cornetu este si o fapta a altcuiva.Avocatul meu a incercat la recurs sa spuna ca nu este fapta mea dar la sfarsit nu a fost loat in considerare.Puteti intra pe site-urile celor 3 judecatorii si-mi veti da dreptate.Intrebare.Ce se mai poate face?
Cu respect,si multe multumiri.
Nu cred ca se mai poate face ceva.
O revizuire ati putea face doar in conditiile legii.
Vorbiti cu avocatul dvs.
nici un condamnat nu este vinovat...:rolleyes: dar in esenta judecarea si sentinta o da instanta nu noi sau avocatii dvs. Se pot face multe insa aveti nevoie de timp, rabdare si bani... Avocatul dvs. trebuie sa stie cum poate proceda si pe mai departe, daca nu stie, angajati-va altul...
va dorim succes
domnul meu , sunteti intr-o mare eroare cred.
cine v-a spus ceva devreo condamnare pentru talharie ?
condamnarea dvs este doar pentru infractiuni la legea circulatiei si pentru 2 ifractiuni de ultraj.

28/10/2011 Condamnare
Solutie: În baza art. 87 alin.1 din O.U.G. nr. 195/2002, condamnă inculpatul (...) la pedeapsa de 2(doi) ani închisoare. Constată că infracţiunea ce a făcut obiectul prezentei cauze este concurentă cu infracţiunile pentru care inculpatul a fost condamnat prin sentinţa penală nr. 1396/31.05.2011 pronunţată de Judecătoria Sectorului 4 Bucureşti, rămasă definitivă prin decizia penală nr. 1539/21.07.2011 a Curţii de Apel Bucureşti- Secţia a II-a Penală. În baza art. 85 alin. 1 Cod penal anulează suspendarea condiţionată a executării pedepsei de 6(şase) luni închisoare aplicată inculpatului prin sentinţa penală nr. 466 din 04.06.2010 pronunţată de Judecătoria Sectorului 2 Bucureşti în dosarul nr. 8773/300/2010. Descontopeşte pedeapsa rezultantă, respectiv 6(şase) luni închisoare aplicată inculpatului prin sentinţa penală nr. 1396/31.05.2011 pronunţată de Judecătoria Sectorului 4 Bucureşti în pedepsele componente, pe care le repune în individualitatea lor, respectiv : 6(şase) luni închisoare pentru comiterea infr. prev. de art. 239 alin. 2 şi 5 Cod penal şi 6(şase) luni închisoare pentru comiterea infr. prev. de art. 239 alin. 2 şi 5 Cod penal. În baza art. 36 alin. 1 Cod penal, cu referire la art. 33 lit. a şi 34 alin. 1 lit. a Cod penal contopeşte pedeapsa de 2(doi) ani închisoare (aplicată prin prezenta) cu pedepsele aplicate prin sentinţa penală nr. 1396/31.05.2011 pronunţată de Judecătoria Sectorului 4 Bucureşti, aşa cum au fost repuse în individualitatea lor, rezultând pedeapsa cea mai grea de 2(doi) ani închisoare, sporită cu 3(trei) luni, în final inculpatul urmând să execute 2(doi) ani şi 3 (trei) luni închisoare. În baza art 861 Cod penal dispune suspendarea executării pedepsei de 2(doi) ani şi 3(trei) luni închisoare sub supraveghere, pe o durată de 4(patru) ani şi 3(trei) luni reprezentând termen de încercare stabilit potrivit art 862 Cod penal. În baza art 863 Cod penal pe durata termenului de încercare inculpatul trebuie să se supună măsurilor de supraveghere prevăzute de art 863 alin 1 lit a-d Cod penal: a) să se prezinte la Serviciul de probaţiune de pe lângă Tribunalul Bucureşti; b)să anunţe în prealabil, orice schimbare de domiciliu , reşedinţă sau locuinţă şi orice deplasare care depăşeşte 8 zile , precum şi întoarcerea; c)să comunice şi să justifice schimbarea locului de muncă; d)să comunice informaţii de natură a putea fi controlate mijloacele lui de existenţă; Datele prevăzute la art 863 alin 1 lit b-d Cod penal se comunică Serviciul de de probaţiune de pe lângă Tribunalul Bucureşti. În baza art. 359 Cod procedură penală se vor comunica inculpatului măsurile de supraveghere la care este supus. În baza art 864 Cod penal cu referire la art. 83 Cod penal atrage atenţia inculpatului asupra cauzelor a căror nerespectare vor impune revocarea suspendării executării pedepsei sub supraveghere. În baza art 71 alin. 2 Cod penal interzice inculpatului drepturile prevăzute de art 64 lit. a teza a II-a şi lit b Cod penal. În baza art. 71 alin. 5 Cod penal dispune suspendarea executării pedepsei accesorii pe durata suspendării sub supraveghere a executării pedepsei închisorii. În baza art.191 alin.1 Cod procedură penală obligă inculpatul la plata sumei de 1100 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de statul român. Cu recurs în termen de 10 zile de la pronunţare. Pronunţată în sedinţă publică, astăzi, 28.10.2011.

unde vedeti dvs ceva de talharie ?
PENTRU DOBERV

Sentinţa penală nr. 1396/31.05.2011 pronunţată de Judecătoria Sectorului 4 Bucureşti, rămasă definitivă prin decizia penală nr. 1539/21.07.2011 a Curţii de Apel Bucureşti- Secţia a II-a Penală.Dosar 5722/4/2011-Nu-mi apartine.
Cu respect si mii de multumiri
florea1705, utilizator
probabil ca grefiera a dat copy-paste si e o gresala care poate fi remediata .
de fapt se leaga doar de condamnarea de 6 luni pentru ultraj.