avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 285 soluții astăzi
Forum Activitate elless

Activitate elless

Răspuns la discuția Scutire de impozit 16% programare
Pe mine ma interseaza daca diploma mea se incadreaza pentru scutirea de TVA, in cazul in care sunt pe postul de "Analist". :)
Buna,

Am terminat Facultatea de Economie si de Administrare a Afacerilor Timisoara.
Facultatea: Management
Master: Sisteme informatice Financiar-Bancare
[ link extern ]

Astfel, sunt masterand in "Cibernestica", dar si "Informatica economica":

Am atasat diploma de masterand:
[ link extern ]

In acest moment sunt incadrat ca "Analist ajutor".
Chiar daca facultatea nu este in domeniu, masterul este.Am inteles ca incepand de acum se acorda scutirea si celor cu studii medii(liceu) din domeniul informaticii, eu am peste liceu.

INTREBAREA: In cazul in care sunt incadrat ca "Analist" sau ca "Programator" pot beneficia de scutire la impozit?

PS: Firma indeplineste toate conditiile.

Multumesc
Răspuns la discuția Secretul Bancar
Se pare ca au...chiar daca am scris pe chitanta ce reprezinta suma.
Mi se pare ciudat ca unii colegi 'de mai sus' pot citi conturile angajatilor bancari ca pe ziar.
Discuție Secretul Bancar
Legat de secretul bancar:

Conturile angajatilor pot fi urmarite de cineva din interior?In sensul ca are cineva din interiorul bancii dreptul sa urmareasca operatiunile facute de un angajat al bancii pe contul lui personal?
Cu atat mai mult sa ii si ceara explicatii ce reprezinta tranzactiile(chiar daca ele sunt justificate cu chitante,iar suma nu depaseste 5000eur)? Depunerea avand loc acum 3 luni.
Am ramas surprins sa ma aflu in ipostanta asta pentru o simpla depunere(care poate fi lejer justificata)
Nu am nimic de ascuns insa nu m-i se pare normal.

Tot ce am gasit in legatura desprea problema este:

"Informatiile confidentiale Sfera informatiilor confidentiale cuprinde date si fapte care, devenite publice, ar dauna intereselor ori prestigiului unei societati bancare sau ale unui client al bancii precum si numele depunatorului sau titularului contului si operatiunile inregistrate in conturile lui.Dezvaluirea secretului profesional se poate face numai in cadrul procedurii penale, la cererea scrisa aprocurorului sau a instantei judecatoresti. Secretul operatiunilor bancare nu poate servi ca acoperire a criminalitatii economice."