Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Scutire de impozit 16% programare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Scutire de impozit 16% programare

Buna,

Am terminat Facultatea de Economie si de Administrare a Afacerilor Timisoara.
Facultatea: Management
Master: Sisteme informatice Financiar-Bancare
[ link extern ]

Astfel, sunt masterand in "Cibernestica", dar si "Informatica economica":

Am atasat diploma de masterand:
[ link extern ]

In acest moment sunt incadrat ca "Analist ajutor".
Chiar daca facultatea nu este in domeniu, masterul este.Am inteles ca incepand de acum se acorda scutirea si celor cu studii medii(liceu) din domeniul informaticii, eu am peste liceu.

INTREBAREA: In cazul in care sunt incadrat ca "Analist" sau ca "Programator" pot beneficia de scutire la impozit?

PS: Firma indeplineste toate conditiile.

Multumesc
elless, utilizator
Scutirea este de la 1 februarie 2017 şi nu chiar cu studii medii, ci pentru cei care deţin o diplomă acordată după finalizarea unei forme de învăţământ superior de lungă durată sau deţin o diplomă acordată după finalizarea ciclului I de studii universitare de licenţă, eliberată de o instituţie de învăţământ superior acreditată.

În plus, beneficiază de scutirea de impozit pe veniturile din salarii şi asimilate salariilor, angajaţii al căror obiect de activitate include crearea de programe pentru calculator (cod CAEN 5821, 5829, 6201, 6202, 6209).
Pe mine ma interseaza daca diploma mea se incadreaza pentru scutirea de TVA, in cazul in care sunt pe postul de "Analist". :)
elless a scris:

Pe mine ma interseaza daca diploma mea se incadreaza pentru scutirea de TVA, in cazul in care sunt pe postul de "Analist". :)

Am crezut ca va intereseaza scutirea de TVA, nu daca e buna sa nu diploma. Diploma nu e singurul criteriu.

Repet pentru a fi scutit de TVA trebuie indeplinite cumulativ urmatoarele::
1. activitatea sa includa crearea de programe pentru calculator
2. activitatea prestata trebuie sa fie conform cod CAEN 5821, 5829, 6201, 6202, 6209
3. posturile corespund urmatoarelor ocupaţii:
a) Administrator baze de date Activităţi de furnizare a expertizei de specialitate şi a asistenţei practice în managementul sistemelor de baze de date şi în utilizarea datelor informatice pentru a răspunde cerinţelor sistemului informatic în orice moment al ciclului de viaţă, în conformitate cu criteriile de calitate definite
b) Analist Activităţi de realizare a analizei în vederea definirii specificaţiilor pentru construirea efectivă a sistemelor informatice, susceptibile să răspundă cerinţelor utilizatorilor
c) Inginer de sistem în informatică Activităţi care combină aptitudinile analitice şi de proiectare cu cunoştinţe adecvate de tehnologie software şi hardware, în vederea definirii, proiectării, realizării, testării, implementării şi modificării sistemelor informatice ce conţin software ca principal componentă
d) Inginer de sistem software Activităţi de adaptare şi/sau de armonizare a soluţiilor hardware, software şi a sistemelor de operare, precum şi a aplicaţiilor existente ori proiectate la necesităţile reale sau estimate ale utilizatorilor, în vederea îndeplinirii cerinţelor privind satisfacerea gradului de solicitare (timpul de răspuns)
e) Manager de proiect informatic Activităţi de coordonare a sistemelor de dezvoltare specifice aplicaţiilor informatice majore, inclusiv coordonarea personalului şi urmărirea cerinţelor proiectelor (informaţii/date necesare, programare, analiză). Managerii de proiect dezvoltă, planifică, analizează, estimează şi stabilesc priorităţile aferente componentelor ce urmează să fie realizate, precum şi fazele şi termenele de execuţie a proiectelor.
f) Programator Activităţi de realizare a programelor pentru calculator, conform unor specificaţi predefinite, şi asamblarea lor în sisteme coerente, inclusiv testarea în vederea asigurării conformităţii cu specificaţiile
g) Proiectant de sisteme informatice Activităţi care combină aptitudinile analitice şi de proiectare bazate pe cunoştinţe de specialitate cu cunoştinţe în utilizarea instrumentelor software sau a limbajelor de programare, în vederea producerii şi implementării unor soluţii funcţionale care să corespundă cerinţelor predefinite ori unor necesităţi organizaţionale
h) Programator de sistem informatic Activităţi care combină aptitudinile analitice şi de proiectare cu cunoştinţe adecvate de tehnologie software şi hardware, în vederea definirii, proiectării, realizării, testării, implementării şi modificării sistemelor informatice ce conţin software ca principală
4. postul face parte dintr-un compartiment specializat de informatică, evidenţiat în organigrama angajatorului, cum ar fi: direcţie, departament, oficiu, serviciu, birou, compartiment sau altele similare;
5. deţine o diplomă acordată după finalizarea unei forme de învăţământ superior de lungă durată sau deţin o diplomă acordată după finalizarea ciclului I de studii universitare de licenţă, eliberată de o instituţie de învăţământ superior acreditată, şi prestează efectiv una dintre activităţile prevăzute în anexă;
6. angajatorul a realizat în anul fiscal precedent şi a înregistrat distinct în balanţele analitice venituri din activitatea de creaţie de programe pentru calculator.