avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Activitate Adina Haiduc

Activitate Adina Haiduc

Răspuns la discuția Evacuare chirias
Contractul e de comodat, nu de inchiriere.
Puteti sa imi dati mai multe info legate de "Rapid, ca nu mai apuca pana in martie. "? Ce se intampla in martie?
Va multumesc,
Adina
Buna ziua,

Proprietarul inchiriaza cu contract de comodat un apartament pe perioada de 1 an. Clauzele de incheiere contin si faptul ca acest contract se poate incheia la initiativa oricareia dintre parti cu conditia unui preaviz de 1 luna.
Proprietarul informeaza chiriasul ca trebuie sa paraseasca locuinta la o anumita data, acordandu-i preavizul de 1 luna asa cum este specificat in contract.
Chiriasul nu primeste bine vestea cu motivele :
- Stii ce greu am gasit un apartament care sa arate asa de bine ? nu mai gasesc altul
- Am incheiat contractul pe un an, nu plec pana cand expira (chiar daca intro discutie cu proprietarul a spus ca s-ar putea ca peste cateva luni sa plece ca nu isi mai permite sa stea – adica mai repede de 1 an)
- Trebuie sa ma duc sa caut altul, alta insemana timp pierdut si bani dati la o agentie imobiliara sa gaseasca. Proprietarul spune ca se gasesc aparatmente ok si la direct proprietar, ba ii si gaseste unul (suna la anuntul de pe net sa se asigure ca e liber si e de la proprietar direct) si informeaza chiriasul (ii trimite datele anuntului pe mail).

Se apropie data eliberarii apartamentului. Proprietarul suna sa vada la ce ora sa se prezinte dupa cheie si chiriasul spune ca nu va pleca pentru ca nu si-a gasit inca un apartament care sa ii placa… sugestia proprietarului nu i-a placut, ca nu corespunde standardelor lui…

Ce poate face proprietarul in aceasta situatie sa evacueze chiriasul la data expirarii preavizului ?

Multumesc,
Adina
se suspenda indemnizatia chiar si daca e numai pt a vizita tatal de ex. 2 sapt/luna si revenim in tara?
Multumesc
Buna ziua,

Sotul pleaca sa lucreze PFA in Germania cu contract pe perioada determinata. De la data demisiei in Romania pana la inceperea efectiva a contractului in Gemania va fi o perioada de 1 sapt in care merge sa puna la punct anumite aspecte :
- Poate sa fa folseasca cardul european de sanatate pentru eventualele probleme?

Eu sunt in concediu de ingrijire copil si vrem sa plecam si noi o perioada la el.
- se poate obtine alocatia europena pentru copii avand in vedere ca e contract pe perioada determinata?
- pentru a pleca la sot cu copilul trebuie procura de scoatere a minorului din tara; cum sa o facem avand in vedere ca nu stim data exacta de plecare/intoarcere?
- eu si copilul putem sa fim asigurati medical prin cardul european de sanatate pe perioada sederii acolo?
- e vreo problema ca sunt in CIG, dar locuiesc in Gemania?

Multumesc,
Adina
Buna ziua,

As dori sa stiu la ce varsta poate iesi la pensie barbat cu urmatoarele date:
- nascut: 29.06.1956
- ani de munca: 40 ani din care 12 ani si 4 luni in grupa a II-a.

Multumesc,
Adina
Răspuns la discuția Varsta pensionare barbat 61 ani
Va multumesc,
Adina
Buna ziua,

As dori sa stiu cand poate iesi la pensie barbat care e in urmatoarea situatie:
- varsta: va implini 61 ani in Iulie 2014
- ani de munca: 40 ani (fara grupe)
- 1 an & 6 luni de armata; se ia in considerare la vechime?

Va multumesc pentru ajutor,
Adina
Răspuns la discuția Cand pot iesi la pensie?
Va multumesc pentru detalii.

Am adunat adeverintele de la vechile locuri de munca si de fapt sunt 20de ani in grupa a II-a. Care limita de varsta in aceasta situatie?

Multumesc,
Adina
Buna ziua!
As dori sa stiu cand poate iesi la pensie mama mea care e in urmatoarea situatie:
- varsta: 54 ani impliniti in Februarie
- ani de munca: 32 ani din care 4 in grupa a II-a
- are 4 copii (stiu ca sunt luati in considerare la varsa de pensionare)
- in prezent, este in somaj de 1 an de zile ( vechime necotizabila dupa cum am inteles)

In ipoteza ca ar putea iesi la pensie anticipata in urmatorul an: se poate plati contributia la casa de pensii pentru a avea continuitate? Daca nu se plateste, va fi afectata valoarea pensiei?

Va multumesc pentru ajutor,
Adina
Buna,

Va rog sa imi spuneti daca se reglementeaza prin lege dimensiunile parcarilor de pe langa blocuri de locuinte.

Am incheiat un contract pentru un loc de parcare cu dimensiunile de 2.25m/5m - este legala? Am inteles ca ar trebui sa file de cel putin 2.5m/5m...

Multumesc de info,
Adina