avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 719 soluții astăzi
Forum Activitate AncaPlatschek

Activitate AncaPlatschek

Deci, in momentul in care va iesi la pensie (in Germania) pentru perioada lucrata in Romania (1 an si 4 luni) nu va putea primi nimic?
Buna ziua,

Avem un angajat strain (din Germania). Dansul a inceput activitatea la inceputul anului 2013 la noi in societate. Domnul doreste sa incetam CIM prin acordul partilor, si ne intreaba, cum ar putea sa recupereze taxele platite (contributiile din salariu). I-am spus ca, in momentul in care va iesi la pensie, va trebui sa solicite si de la statul Roman pentru perioada lucrata, pensie. Exista cumva un stagiu minim de cotizare pentru straini? Va multumesc frumos
Răspuns la discuția Adeverinta loc de munca
Incercati la ITM, si la Casa de Sanatate. Daca angajatorul a depus toate declaratiile si a platit contributiile, atunci aceste institutii va pot elibera adeverinta
Buna ziua. Domeniul de activitate al companiei unde lucrez este confectii. Dorim sa promovam un angajat, ca si ajutor sef sectie. Angajatul nostru nu are studii in domeniu, si nici cod COR nu exista pentru aceasta functie. Stiu ca denumirea functiei trebuie sa fie aceeasi si in CIM si in Fisa Postului. Ce ma sfatuiti sa fac? Este legal sa promovezi pe cineva intr-un domeniu in care nu are studii de specialitate?
Va multumesc frumos anticipat
Buna ziua!
Am si eu o nelamurire. Avem o angajata, reintoarsa din Concediu Ingrijire Copil mai repede de 1 an. In urma reorganizarii societatii, d-nei i s-a oferit o alta pozitie in Companie, pe care nu doreste sa o accepte. D-na beneficiaza si de stimulentul de insertie, si conform OUG nr. 111/2011 nu ar putea fi concediata decat dupa 6 luni de la intoarcerea definitiva la serviciu. Intrebarea mea este: se poate acorda preaviz de 20 de zile lucratoare in intervalul celor 6 luni, iar concedierea sa se faca in ziua in care se implinesc cele 6 luni? Va multumesc foarte frumos pentru ajutor
Discuție Munca de noapte
Buna ziua!
La noi in unitate se lucreaza doua schimburi. Al doilea schimb se termina la ora 22:30 (programul incepe la ora 14:00). As dori sa stiu daca ar trebui sa primesc un spor de noapte.

Va multumesc
Răspuns la discuția Cod procedura civila 2012
Va multumesc foarte frumos!
Buna ziua!

As dori sa stiu, daca ma puteti ajuta, conform noului Cod de procedura civila, care sunt noile cote de infiintare a popririi pentru pensii alimentare si pentru orice alte datorii.

Va multumesc frumos!