avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Activitate stepetrache

Activitate stepetrache

buna seara !
peste 5 luni imi expira valabilitatea permisului auto.
pentru preschimbarea lui inainte de expirare e nevoie si de fisa medicala sau nu ? rog un raspuns pretinent si argumentat cu text de lege exact de ce trebuie fisa medicala sau de ce nu trebuie.
intreb deoarece din documentarea mea de pana acum obtinerea fisei medicale respective nu numai ca necesita ceva bani dar mai ales mult , f mult timp pierdut pe la cabinetele medicale.
din ce am citit pe acest site coroborat cu stirile de la tv din ultimele 2 zile am inteles ca daca inca nu ti-a expirat permisul poti obtine unul nou fara fisa medicala. este corecta informatia sau nu ?
multumesc anticipat pentru orice raspuns sau indrumare.
multumesc pt toate raspunsurile primite pana acum.
eu nu sunt invinuit...ci parte vatamata.....si tocmai de aceea intrebam cum e cu expertiza.
pt ca instanta a dispus "redeschiderea urmaririi penale fata de x si y ' in baza 278 indice 1 lit b...iar politistul, cand am dat declaratie ca am luat la cunostinta ca s-a redeschis UP ca asa a spus instanta....mi- a spus ca nu pot poate face propunere de trimitere in judecata a persoanelor reclamate de mine decat daca platesc eu, ca parte vatamata o expertiza contabila......ca nu mai asa pot dovedi ca x si y au folosit banii dati de mine in scopuri personale si nu pe firma.
asta in contexul in care initial fusese dispusa acesta expertiza contabila de catre primul procuror la care a fost dosarul...apoi, brusc si fara sa inteleg de ce s-a schimat procurorul, iar noul procuror de caz a spus ca nu mai e nevoie de expertiza si a dispus SUP....
se poate dispune efectuarea unei expertize contabile intr-un dosar penal DACA nu s-a dispus inceperea urmaririi penale ?
multumesc anticipat.
Buna seara! Astazi s-a amanat din nou pronuntarea pentru inca o saptamana. Va multumesc! O sa va tin la curent
buna seara !
din nefericire, in condica de la arhiva (de unde aflu daca s-a amanat din nou sau nu) nu scrie si care sunt motivele pentru care s-a amanat pronuntarea solutiei. Si acesta afirmatie este valabila pt fiecare consemnare din condica. Scrie doar "am. pron . la data x". Din cate am observat pana acum, termenul de judecata fiind intr-o zi de luni, a amanat prima data pt o saptamana intraga, apoi pt cateva zile, dupa care a revenit la tiparul pt luni, luni pt vineri...si de atunci o tinem tot asa, amana pronuntarea de 2 ori pe saptamana !
multumesc pt rapunsurile primite pana acum.
sincer...cam inteleg ca nu am ce face decat ...sa astept in continuare, fara sa stiu cat timp. sper macar ca dupa sarbatori sa aiba timp si sa pronunte solutia si in dosarul meu.
buna seara!
am un proces pe rol de 5 ani. suntem inca la fond. inca nu s-a pronuntat solutia, se tot amana de 1,5 luni, adica au fost 6 amanari de pronuntare pana acum.
intrebarea mea este: de cate ori are voie un judecator sa amane pronunatrea si pentru cat timp ?
exista un termen limita in care un judecator trebuie sa pronunte o solutie ??? deja astept de 5 ani solutionarea fondului....
Va multumesc mult pentru raspuns. Mi-a fost de mare ajutor
buna seara !
am din nou nevoie de ajutorul dvs. respectiv, nu conteaza din ce motive sunt fortat sa-mi vand casa, un ap construit in bloc comunist. ce ma ingrijoreaza este ca am vazut la tv de mai multe ori ca imi trebuie certificat energetic ! de unde obtin acest certificat ? de unde iau un "expert" care sa imi elibereze documentul de care am nevoie pt a vinde casa la un pret mai "avantajos"? cat dureaza "tambalaul" acesta cu obtinerea unui asemenea certificat ? deja imi este si jena sa intreb "cat costa".....
am cautat pe internet....nu am gasit nici macar o singura firma din bucuresti acreditata in acest sens.
multumesc anticipat pentru orice raspuns pertinent.


Buna seara !
Rog ajutor in urmatoarea problema.
Am cumparat acum 5 ani o masina dar care i-am facut-o cadou tatalui meu. Ca sa nu stric surpriza actele masinii au fost intocmite pe numele meu. Ulterior i-am facut o procura notariala prin care are consimtamantul meu pt tot, inclusiv sa o si vanda daca vrea si sa ia el banii. In concluzie tata foloseste masina din prima zi si pana acum.
Problema este urmatoarea:
mi-a venit acasa, pe numele meu, amenda contravetionala de 3000 lei de la politia comunitara pt ca a parcat ilegal in zona parcului Herastrau.
Prima intrebare: cum sa procedez ca amenda sa fie pe numele tatalui meu ?
A doua intrebare: in procesul verbal de contraventie este subliniat ca refuza sa semneze procesul verbal, dupa care imediat mai jos ca procesul verbal a fost intocmit in prezenta unui martor (o persoana din Neamt???) si ca procesul verbal nu a fost semnat deoarece contravenientul nu a fost de fata (ceea ce este adevarat..tata nu era la masina cand s-a intocmit actul). Poate fi anulat procesul verbal din acest motiv ?
A treia intrebare: daca plateste numai 1500 lei in 48 de ore e ok ?
A patra intrebare: politia comunitara face fotografii in astfel de cazuri (ca cei de la politia rutiera cand iti ridica masina) ?
Multumesc anticipat pentru orice raspuns si scuze pentru lungimea mesajului.
multumesc mult ! M-ati mai linistit putin!