avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 189 soluții astăzi
Forum Activitate sibianca

Activitate sibianca

Răspuns la discuția repaus saptamanal
Conform art.137 din Codul muncii repausul saptamanal se acorda in doua zile consecutive, de regula sambata si duminica.
Art.260 lit j din Codul muncii nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului sapamanal , cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei.
Am avut control de la ITM si eu la dosarul de personal al angajatilor aveam fisa de aptitudine valabila, cu mentiunea apt.
Dar am inteles ca mai este nevoie si de adeverinta data de medicul de familie cu mentiunea apt de munca.
Nu inteleg de ce este nevoie de amandoua la dosarul de personal.
Eu cred ca adeverinta data de medicul de familie trebuie sa ramana la dosarul medical.
Răspuns la discuția refuz semnare act aditional
nu
Răspuns la discuția refuz semnare act aditional
"Criza" !!!!! si iarasi criza!!!
Eu zic ca daca nu vei fi disponibilizata si vei ramane in cadrul societatii ar trebui sa semnezi deoarece sigur societatea in momentul acesta se afla intr- o situatie dificila.Uneori trebuie intelesi si administratori poate intradevar sunt intr-o situatie dificila.#-o:sorry:
Răspuns la discuția refuz semnare act aditional
Asa este angajatorul nu poate lua nici o masura impotriva ta.Dar sigur o sa-ti caute nod in papura o sa-ti vaneze fiecare gresala.Dar care este motivul pentru care vrea sa-ti micsoreze salariul?Trebuie respectati coeficienti de ierarhizare in cazul dumneavoastra coef.este 2 deci salariul pentru studii superioare nu poate fi mai mic de 1200 lei.
Răspuns la discuția CIM dupa fuziune
Am avut si eu o situatie asemanatoare.In anul 2005 am transferat toti angajati de pe firma X pe firma Y . Am consultat pe cei de la ITM si au spus sa inchei carnetele de munca cu art.169 din Codul Muncii si pe firma Y am intocmit alte contracte de munca.