avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 206 soluții astăzi
Forum Activitate cmparaschiv

Activitate cmparaschiv

Avem urmatoarea situatie: un SRL inregistrat in Romania, a avut in ultimii 4 ani profit; are si pe 2013 profit ce va fi repartizat ca dividente; SRL-ul are 2 actionari cetateni greci, cu certificate de rezidenta fiscala pe 2013 din grecia; pana in 2012 inclusiv, SRL-ul a retinut si platit catre statul roman impozit pe dividente, deoarece actionarii n-au adus certificate de rezidenta fiscala din grecia; cum vom proceda in momentul repartizarii dividentelor? Unde vor plati cei doi asociati impozitul pe dividente, in Romania sau in Grecia?
Mentionez ca unul dintre actionari are incheiat pe teritoriul Romaniei un contract de management, pentru care firma contractanta a retinut si platit in 2013 catre statul roman imozit, sanatate, etc. Cu acestea cum vom proceda in 2014? Si acestea vor trebui platite de catre grecia?
Discuție Prima casa 2
In decembrie 2007 am divortat; imreuna cu fostul sot am avut un apartament; in urma partajului el a ramas cu apartamentul,iar mie mi-a revenit o suma de bani. Deci incepand cu decembrie 2010 nu mai detin nici o proprietate.
Intrebare: Pot aplica la programul Prima Casa, avand in vedere ca legea spune ca "la data intrarii in viguare a HG.. nu detine si n-a detinut..."o proprietate?
Sa inteleg ca se aplica celor care nu detin nici o proprietate de la intrarea in viguare a acestei legi/hotarari pana acum sau si celor care au detinut proprietati inainte de data intrarii in viguare a legii.

Multumesc