Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Impozit dividende nerezident
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul nerezidenţilor şi reprezentanţelor

Impozit dividende nerezident

Avem urmatoarea situatie: un SRL inregistrat in Romania, a avut in ultimii 4 ani profit; are si pe 2013 profit ce va fi repartizat ca dividente; SRL-ul are 2 actionari cetateni greci, cu certificate de rezidenta fiscala pe 2013 din grecia; pana in 2012 inclusiv, SRL-ul a retinut si platit catre statul roman impozit pe dividente, deoarece actionarii n-au adus certificate de rezidenta fiscala din grecia; cum vom proceda in momentul repartizarii dividentelor? Unde vor plati cei doi asociati impozitul pe dividente, in Romania sau in Grecia?
Mentionez ca unul dintre actionari are incheiat pe teritoriul Romaniei un contract de management, pentru care firma contractanta a retinut si platit in 2013 catre statul roman imozit, sanatate, etc. Cu acestea cum vom proceda in 2014? Si acestea vor trebui platite de catre grecia?
In CF la art 117 aveti cateva scutiri la imp pe dividende
Cititi l bine si vedeti daca va incadrati undeva.
Dar divid catre PF se impoziteaza oricum in Romania ( dar poate gasiti o scutire acolo)
Pt plata impozitului cetatenii nerezidenti trebuie sa si ia un NIF de la fisc.