avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 117 soluții astăzi
Forum Activitate mihai.bratescu

Activitate mihai.bratescu

Răspuns la discuția Avocat - administrator SA
Conform statutului profesiei de avocat:

"Art. 29. - (1) Sunt incompatibile cu exercitarea profesiei de avocat, dacă legi speciale nu prevăd altfel:
a) faptele personale de comerţ exercitate cu sau fără autorizaţie;
b) calitatea de asociat într-o societate comercială în nume colectiv, de comanditar într-o societate comercială în comandită simplă sau în comandită pe acţiuni;
c) calitatea de administrator într-o societate comercială în comandită pe acţiuni;
d) calitatea de administrator unic sau, în cazul unei pluralităţi de administratori, aceea de administrator cu puteri depline de reprezentare şi administrare, de preşedinte al consiliului de administraţie ori de membru în comitetul de direcţie al unei societăţi comerciale cu răspundere limitată;
e) calitatea de preşedinte al consiliului de administraţie sau al consiliului de supraveghere ori de membru în comitetul de direcţie sau în directoratul unei societăţi comerciale pe acţiuni. :

Raspuns la intrebare: poate fi administrator in SA dar nu administrator unic si nici presedinte al Consiliului, Comitetului sau Directoratului, dupa caz.
Răspuns la discuția contestatie la UNBR
Multumesc de raspuns, stiu calea procedurala, ideea era, daca am sanse de reusita, nu am gasit in jurisprudenta asemenea spete.
am solicitat in anul 2010 Baroului Brasov primirea in profesia de avocat cu scutire de examen, avand 14 ani vechime in profesia de consilier juridic. Desi am facut dovada vechimii, am promovat testul ce cunostinte pofesionale, Baroul mi-a respins cererea, pe motivul "vechimea in profesia de consilier juridic este indeplinita cumuland perioadele in care am lucrat, dar nu 10 ani neintrerupti, avand doua intreruperi de cate o luna", aspecte in neconcordanta cu prevederile Statutului profesiei de avocat.
Am atacat Decizia Baroului la Consiliul UNBR, in luna mai 2011, in termenul legal de 15 zile de la comunicarea acesteia, mi s-a confirmat prin adresa scrisa inregistrarea acesteia ,ca s-a solicitat Baroului Brasov explicatii scrise, si desi au trecut 6 luni nu am primit raspuns.
Ce ma sfatuiti sa fac mai departe?
Va multumesc!
Un salariat pleaca din Companie si are nefectuate, in ultimii 3 ani, un numar de 57 de zile de concediu nefectuat.
Care sunt obligatiile de plata ale societatii fata de acest angajat, la plecare?
Va multumesc!
Firma detine lant de farmacii si intentioneaza sa initieze un concurs lunar intre salariati (vanzare produse greu vandabile, incasare cash, nr. de clienti serviti), in urma caruia sa se faca un clasament, iar premiantii, in functie de performanta, sa primesca un anumit numar de tichete cadou.
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele lamuriri:
- temeiul legal al operatiunii;
- consecinte fiscale.

Va multumesc!
Un administrator persoana juridica al unei societati pe actiuni, poate efectua pentru acea societate , in afara mandatului sau de administrator si prestari - servicii de consultanta manageriala (de exemplu, in ceea ce priveste fuziuni, preluari, divizari, recuperari creante)?
Buna ziua,

In ziua de 28.11.2009, orele 17:20, in timp ce conduceam autoturismul in raza localitatii Ogra, jud. Mures, pe, DN 15, E 60, Km. 53 + 300 in directia Tg. Mures, am depasit autoturismul cu nr. BH-09-RCF condus de XXXXXXX in zona de actiune a indicatorului “depasirea interzisa” , incalcand marcajul continuu si nu am inmanat la control permisul de conducere.

Am fost sanctionat contraventional cu amenda in suma de 600 RON, 10 puncte – amenda si retinerea permisului de conducere.

Am facut o plangere contraventionala aratand ca:
În realitate, nu sunt vinovat de savârsirea faptei, deoarece in momentul angajarii in depasire ma aflam pe o portiune de drum cu marcaj discontinuu, fara restrictionari, iar autoturismul din fata circula cu viteza redusa pentru acel sector de drum. La revenirea pe banda sensului meu de mers, am observat in partea dreapta - fata a drumului indicatorul “depasirea interzisa” dar depasirea s-a finalizat inainte de zona de actiune a indicatorului.
Dupa cum se poate observa din Procesul verbal de contraventie, agentul constatator se afla la km 53+900 m, deci la aproximativ 600 m de locul unde pretinde ca am savarsit fapta contraventionala. In plus, fiind ora 17:20, era deja intuneric, vizibilitatea fiind redusa si din cauza cetii, fapt pentru care apreciez ca agentul constatator nu poate fi obiectiv in aprecierea cu exactitate a circumstantelor in care sustine ca am savarsit fapta contraventionala.
In privinta constatarii ca nu am inmanat permisul de conducere la control, am fost in imposibilitatea de a-l prezenta deoarece nu-l aveam la mine, uitandu-l la domiciliu in alte haine.


Credeti ca am sanse de anulare a PV de contraventie?

Cu stima

Mihai
Va rog sa ma ajutati cu un model de contract de stock options plan.
Din articolele de pe internet am inteles ca in Romania, astfel de contracte au fost incheiate la Banca Transilvania, Impact si Flamingo. Va multumesc
Răspuns la discuția Employee stock option
Multumesc de raspuns. Intradevar in Cosul fiscal notiunea utilizata este de stock options plan.
Notiune utilizata de mine este preluata de seful meu din documentele unei corporatii britanice, care acorda managementului astfel de bonusuri.
Răspuns la discuția Employee stock option
Multumesc!