avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 173 soluții astăzi
Forum Activitate grigoruta

Activitate grigoruta

Multumesc mult tuturor celor ce mi-au dat sfaturi . Sarbatori fericite!
Imi cer scuze ca am omis acest lucru , dar nu stiam, are asigurare la Asiban, si chiar firma asiguratoare a ceru executarea dumnealui prin firma Coface Romania, am citit in scrisoarea trimisa de Coface si se arata citez" Asiban SA , care se subroga in temeiul legii 136/1995 in drepturile bancii CEC Bank a imputernicit pe Coface romania " Ca urmare a nerespectarii termenele de plata stabilite prin contract Cec Bank , intregul debit a fost declarat restant, pierzandu-se astfel beneficiul achitarii creditului in rate lunare" si se mai precizeaza ca plata va fi facuta in contul Asiban.
Dl in cauza nu a anuntat firma asiguratorie ci doar banca de problemele dumnealui, Ce poate face Mentionez ca nu poate nici sa merga nici sa foloseasca mana pentru a scrie,. Va rog sa ne dati un sfat ,
In urma unui accident vascular prietenul meu a ramas paralizat, fiind in spital si in concediu medical nu a mai avut posibilitatea sa achite ratele la un credit de nevoi personale, dupa 3 luni a primit somatie de plata si a anuntat banca situatia in care se afla , cei de la banca i-au transmis ca nu-i intereseaza si trebuie sa plateasca, dupa alte 4 luni a fost pensionat pe caz de boala pentru pierderea totala a capacitatii de munca, si are o pensie de 420 RON,tot atunci a fost incadrat si in gradul II de handicap . A trimis toate aceste acte la firma care vrea sa-l execute, dar dupa o luna a primit o noua scrisoare in care era anuntat ca va fi executat silit. Mi se pare nedrept ce pateste avand in vedere ca nu se poate deplasa si mai ales faptul ca a fost anuntata ca e executat in perioada in care era in concediu medical. Ce poate face? Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Cu respect Grigore Dan
In urma unui accident vascular prietenul meu a ramas paralizat, fiind in spital si in concediu medical nu a mai avut posibilitatea sa achite ratele la un credit de nevoi personale, dupa 3 luni a primit somatie de plata si a anuntat banca situatia in care se afla , cei de la banca i-au transmis ca nu-i intereseaza si trebuie sa plateasca, dupa alte 4 luni a fost pensionat pe caz de boala pentru pierderea totala a capacitatii de munca, si are o pensie de 420 RON,tot atunci a fost incadrat si in gradul II de handicap . A trimis toate aceste acte la firma care vrea sa-l execute, dar dupa o luna a primit o noua scrisoare in care era anuntat ca va fi executat silit. Mi se pare nedrept ce pateste avand in vedere ca nu se poate deplasa si mai ales faptul ca a fost anuntata ca e executat in perioada in care era in concediu medical. Ce poate face? Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Cu respect Grigore Dan