avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Activitate a_valy2002

Activitate a_valy2002

Cam la fel am patit si eu. Aici avem noroc cu faptul ca sunt masini de serviciu pt ca se intarzie cu toata birocratia si plicul ajunge f tarziu la utilizatorul masinii, ceea ce e bine pt el. Pe mine m-a prins radarul fix intr-o localitate pe 22.10.2008 cu 62km/h. Amenda nu era mare si nici puncte multe nu erau. Dar de ce sa o platesc daca e dreptul meu prin lege sa nu o platesc daca au trecut mai mult de 6 luni de la savarsirea faptei timp in care eu nu am fost anuntat pana atunci de fapta respectiva.'In conformitate cu prevederile O.G. nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor:
Art. 13. - (1) Aplicarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie in termen de 6 luni de la data savarsirii faptei.'
Deci pe 22.10.2008 am comis fapta iar pe 23.04.2009 (data postei) imi vine plicul acasa, deci la 6 luni si o zi de la comiterea faptei. Asta inseamna ca fapta s-a prescris. Am facut plangere pe care am depus-o la posta in ultima zi din cele 15 in care am dreptul sa depun plangerea (se considera data postei la care ai depus plicul cu plangerea la posta nu data la care ajunge plangerea la ei). Astept si eu sa vad ce verdict o sa dea instanta si te tin la curent. Faci si tu o plangere impotriva procesului verbal de contraventie si ceri judecarea in lipsa ta pt a nu mai bate drumurile la judecatoria de pe raza careia ai comis fapta. Plangerea o depui prin posta cu confirmare de primire ca sa ai dovada ca ai depus-o. Nu te grabi insa sa depui plangerea pt ca ai 15 zile de la data primirii procesului verbai. Depune plangerea in a 12-a , a 13-a zi astfel incat sa se faca 6 luni de la data savarsirii faptei. Sa ceri in plangere si inregistrarea foto a radarului care este pastrata in arhiva politiei 6 luni, scrie si in pv, dupa care se sterge. Deci nu vor avea cu ce sa dovedeasca fapta comisa si pv se va anula de catre instanta. Ca sa declari cine era la volan la data respectiva ai iarasi cateva zile, nu stiu sigur cate dar la fel nu te grabi, depune-o in penultima sau chiar ultima zi ca sa tragi de timp. Asta e norocul masinilor de servici, ca se poate trage de timp si ei nu mai au cu ce sa dovedeasca fapta dupa 6 luni. Deci vom castiga pentru simplul fapt ca nu au cu ce sa dovedeasca ca am fost pe acolo cu masina, nu?
de pe 5.11.2008 pana pe 5.05.2009 nu sunt 6 luni????
Nu se prescrie fapta daca nu-ti este comunicata in termen de 6 luni???