avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Activitate ady_best03

Activitate ady_best03

va multumesc din suflet pentru ajutorul acordat. o singura intrebare mai am; Dupa ce iau permisul pentru Cat B...pot pe viitor sa dau examen pentru Cat C E, fara sa fiu nevoit sa fac scoala din nou, in baza hotararii judecatoresti pe care o am acum? Sincer nu cred ca mai pot rezolva ceva acum...asa ca ma gandesc sa o las asa, astfel incat sa recuperez macar cat. B.
credeti ca mai am vreo sansa de a imi recupera banii? va multumesc.
ok. dar trebuia achitata integral scoala de soferi? sau puteam sa dau examen pentru toate categoriile avute inainte fara sa platesc in totalitate cursurile scolii?
Buna ziua.
In urma cu aproape 3 ani mi-a fost anulat permisul (cat. BCE) pentru conducere sub influenta bauturior alcoolice. Dupa ce mi s-a intocmit un dosar penal, am fost judecat dupa care am primit o pedeapsa de 1 an inchisoare cu suspendare plus inca 2 ani termen de incercare in luna Mai anul 2010, aceasta fiind o hoatarare definitiva si irevocabila. In luna Mai , anul 2011 a expirat aceasta pedeapsa cu suspendare, motiv pentru care am decis sa imi redobandesc permisul. Conform sfaturilor instructorului pe care l-am ales anul acesta si a scolii de soferi de care apartinea, am facut din nou scoala de soferi (platind-o integral) doar pentru cat. B (1000 ron) deoarece nu imi permiteam sa platesc pentru BCE (aprox. 4000 ron).
Din cate am inteles, legislatia rutiere privind redobandirea permisului auto s-a modificat prin februarie 2011 iar scoala de soferi nu e obligatorie chiar si in cazul anularii permisului deoarece se presupune ca nu ai uitat sa conduci (eu fiind sofer profesionist timp de 4 ani).
Intrebarile mele sunt: ce pot face acum? imi pot recupera banii? pot face in asa fel incat sa pot sustine examen pt cat. BCE pe care le aveam fara a mai fi nevoie sa fac din nou scoala de soferi? Cu cine trebuie sa discut pentru remedierea acestei situatii? Ce anume si cat trebuie sa platesc pentru a imi putea recupera permisul in conditii normale? Care este numarul articolului din cadrul legislatiei rutiere unde ma pot documenta cu privire la aceasta situatie?

Va multumesc anticipat si imi cer scuze pentru abundenta intrebarilor. :)
sa inteleg ca este necesara si scolarizarea propriu-zisa?......dosar, teste psihlogice, ore de condus, probe practice.....taxe de scolarizare...etc.
Va multumesc!
Buna seara. In urma cu 3 ani am facut niste prostii care m-au costat un dosar penal pt conducere pe drumuri publice ...sub influenta buturilor alcoolice. In urma procesului a fost sanctionat cu o pedeapsa de un an cu suspendare. In aproximativ 3 luni de zile imi voi ispasi pedeapsa si intrebarea mea e in ce conditii imi voi putea recapata permisul auto? Avocatul pe care il aveam la vremea respectiva mi-a zis ca voi da doar acel examen de 15 intrebari si daca voi promova, permisul imi va fi restituit. Problema e ca in cele mai multe cazuri pe care le-am citit in cadrul acestui forum, majoritatea celor ce au fost in situatii similare au fost nevoiti sa faca scoala de soferi din nou. Problema mea este cum anume imi voi putea recapata permisul? Voi fi nevoit sa fac scoala de soferi din nou sau voi da doar acel examen de 15 intrebari? Precizez faptul ca permisul meu era valabil pt categoriile B, C si E iar in momentul savarsirii acelei infractiuni eu conduceam un autoturism din categoria B (nu stiu daca are vrea importanta). Am pus mai jos o copie a sentintei de la tribunal, poate va este de ajutor in vreun fel.

"INSTANTA ......condamna pe........la 1 (un) an inchisoare pentru savarsirea infractiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul , avand in sange i imbibatie alcoolica de peste 0.8 g/l sange, prevazuta de art. 87 alin. 1 din OUG nr 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice.....

In temeiul art. 81 Cod penal, dipune suspendarea conditionata a executarii pedepsei pe durata unui termen de incercare de treiani, stabilit in conditiile art. 82 Cod penal.

In temeiul art 71. alin. 2 Cod penal, aplica inculpatului...pedeapsa accesorie constand in exercitarea drepturilor prevazute de art. 64 lit. a teza a-II-a si b Cod penal, iar in temeiul art 71 alin. 5 Cod penal, dispune suspendarea executarii pedepseiaccesorii, pe durata termenului de incercare de 3 ani.

..........In temeiul art 359 Cod de procedura penala, atrage atentia inculpatului .....asupra consecintelor prevazute de art. 83 Cod penal, referitoare la revocarea suspendarii conditionate a executarii pedepsei."


Va multumesc anticipat pentru timpul pierdut si ajutorul acordat!
Am stampila aceea de la ITM impreuna cu semnatura inspectorului. Problema e ca nu exista "inchiderea". Eu stiu ca in momentul in care inchei colaborarea cu o firma anume trebuie sa semnezi o nota de lichidare cu firma sau o decizie finala..nu stiu exact cum se numeste. Acel act nu exista pentru ca la plecare nu am semnat absolut nimic avand incredere in ce mi s-a spus; ca voi fi contactat in perioada ce urmeaza.
Buna ziua. Vreau sa va expun o problema pe care cred ca ati mai discutat-o aici insa e putin diferita. Acum cu 3 luni m-am reangajat, in urma pierderii job-ului curent, ca gestionar la o firma de materiale lemnoase, nisipoase....etc. Mi s-a facut un contract de proba pe o durata de doua luni de zile, incepand perioada activa de munca de pe data de 15 si data de salariu pe 30. Pe data de 30 am luat banii pe o jumatate de luna insa de atunci nu am mai vazut nici un ban. Patronul a decis sa incetram colaborarea in urma expirarii contractului de proba pe motiv ca firma nu aduce profit. Problema e ca patronul nu imi mai raspunde la telefon ori ma amana de pe o saptamana pe alta in ceea ce priveste recuperarea cartii de munca si a retului de bani. Cum si ce pot face in privinta asta? Precizez faptul ca am ca dovada doar contractul incheiat cu firma respectiva si nu detin alte acte (ex. fluturas de salar). De asemenea m-am interesat si patronul( patroana), cu care am discutat tot timpul, e de fapt sotia adevaratului titular al firmei care e plecat din tara; sotia fiind de fapt doar un PFA si firma respectiva fiind inca activa. Ce sanse am in a-mi recupera cartea de munca si restul de bani? Se poate rezolva ceva daca duc aceasta problema la ITM? Si daca da, cam in cat timp se poate rezolva?
Va multumesc si sper ca nu v-am plictisit prea tare!
Răspuns la discuția legi internet
va multumesc pentru ajutorul acordat!
o zi buna in continuare!
Răspuns la discuția legi internet
chiar daca poza respectiva e modificata? de exemplu site-ul despre care e vorba are ca scop reprezentarea relatiei dintre sef-angajat intr-un mod ironic. imi puteti recomanda un site sau o lege pe care o pot studia cu privire la aceasta situatie?
va multumesc!