avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 152 soluții astăzi
Forum Activitate bia99

Activitate bia99

buna ziua,
am primit o citatie de invinuita privind dosar penal pentru faptul ca un client a facut o reclamatie de inselaciune la politie.
clientul sustine ca a achitat 2000 ron pe o tableta si ca este o recplica a brandului respectiv.
eu de buna credinta am trimis tableta corespunzatoare comenzii respective insa pana a ajuns la proprietar au existat mai multi factori externi.
1. coletul a fost trimis prin curierat rapid dar nu s-a intocmit o fisa a produsului cum a fi trebuit in mod normal. produsul trebuia verificat impreuna cu curierul si notate seria, descrierea produsului si semnata de mine pe proprie raspundere ca este produsul respectiv. aceasta fisa n-a fost intocmita, pentru ca acel curier nu mi-a cerut acest lucru.
2. coletul n-a fost ridicat de clientul respectiv. a fost ridicat si semnat de un prieten de-al lui.
in ambele cazuri.. atat curierul cat si prietenul lui ar fi putut umbla la colet si inlocuit eventual cu un alt produs.
de asemenea este cuvantul clientului impotriva cuvantului meu. numai ca eu nu am acte pentru acel produs vandut pentru ca l-am cumparat din targ. l-am vazut, mi-a fost probat si l-am livrat.
in alta ordine de idei, pe site-ul unde am postat anuntul nu era specificat daca produsul este original sau nu. nu era specificat ca accept vreun retur. era doar vand tableta 2000 ron cu 16gb memorie sau cat era.. aceasta vanzare a avut loc cu vreo 8 luni in urma.
intrebarile mele ar fi:
A. cum s-ar solutia acest caz din experientele dvs?
B. daca nu ma prezint la prima citatie, care este amenda pe care o pot lua sau ce masuri se iau in acest caz? (ca sa ajung acolo am nevoie de 2 zile libere de la munca + bani de drum si cazare)
C. daca as incerca sa-i inapoiez banii clientului, poate retrage plangerea sau procesul va merge incontinuare indiferent de situatie? (prefer sa-i dau banii si sa ma scuteasca de timp pierdut, invoiri de la munca, drum, etc)

astept cu interes raspunsul dvs.
multumesc
Răspuns la discuția Informatii dosar penal
buna seara,
am si eu o intrebare...
reclamatul este dintr-un alt judet iar citatia este de la politia judetului respectiv, trebuie neaparat sa merg acolo pentru a da declaratie sau exista si posibilitatea sa fiu audiat la politia din orasul meu?
tin sa precizez ca sunt vreo 500km ceea ce implica anumite costuri doar pentru a merge acolo sa dau declaratie
Răspuns la discuția Informatii dosar penal
de politie este eliberata citatia respectiva.
daca as merge maine la politie sunt obligat sa dau in acel moment si o declaratie anume sau pot reveni ulterior sa dau declaratia ?
buna ziua,
tocmai am primit o citatie, in calitate de INVINUIT in cazuza privind DOSAR PENAL.
1. imi puteti spune va rog ce semnifica mai exact aceasta citatie si cum pot afla despre ce este vorba mai exact?
2. eu nu locuiesc in permanenta la adresa respectiva si citatia am vazut acum, iar eu trebuia sa ma prezinta in urma cu 2 zile. ce sanctiuni se aplica in acest caz?

multumesc
buna ziua,
am achizitionat de pe un site online o tableta in valoare de 1500 ron, insa am primit o replica.
ce as putea face in acest caz ?
am sa incerc sa va ofer toate detaliile necesare, pentru a scurta din timp:
- site-ul nu mi-a oferit factura fiscala si nici nu are afisat pe site vreo firma anume.
- de asemenea nu se specifica pe site daca produsele sunt originale sau replici dar la banii astia era evident ca trebuie sa fie originale.. tableta e mai ieftina cu 100 ron fata de alte magazine.
- produsul mi-a venit prin curierat rapid. ii pot trage la raspundere cumva ?
- la telefonul afisat ca si contact, nu raspunde nimeni. ce pot face in acest sens?
in alta ordine de idei m-am ales cu o replica platind un produs original. exista sanse sa-mi recuperez banii sau ce pot face?
multumesc
buna ziua,
multumesc pentru raspunsuri.
valoarea cartusului de tigari este de 42 USD, bani pe care ii achit online iar transportul este gratuit.
cu alte cuvinte, nu ar trebui sa mai platesc altceva.
buna seara,
intentionez sa cumpar un cartus de tigari de pe un site din anglia.
transportul este gratuit si se face prin posta.
cel mai probabil va ajunge la posta romana.
imi puteti spune daca trebuie sa mai platesc ceva ?
multumesc
Răspuns la discuția penalizarea angajatilor
1. un printscreen de ce camerele de supraveghere se poate considera o dovada in cazul unui control de la ITM
2. aceste retineri din salariu, vor fi trecute in fluturasul de salariu si i se va vira pe card diferenta de bani ?
buna seara.
cum le pot opri bani angajatilor (penalizare) pentru ca au incalcat regulamentul companiei ?
Răspuns la discuția nu-mi acorda premiul castigat
in legatura cu viza de flotant. pe ce perioada se face? cand expira sau cand o pot anula?