avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Activitate mariacristina

Activitate mariacristina

Buna ziua,
Am luat un credit in 2021 pentru cumpararea unui apartament in 2021 prin SRL. Creditul a fost luat de la BT, divizia pentru medici, ca locatie pentru un cabinet medical. In contract era specificat ca am la dispozitie un an pentru a deschide cabinetul. Termenul acordat este aproape de final, dar am intampinat probleme cu documentatia si nu am putut avansa pentru a deschide cabinetul.
Eu sunt in domeniul medical, insa angajatii de la banca ce s-au ocupat de acordarea creditului mi-au cerut acte, au venit sa se documenteze in privinta apartamentului, au facut poze etc. In cazul in care ei nu vor dori sa prelungeasca acest termen de un an, as putea sa ii dau in judecata (pentru a prelungi termenul sau pentru a-mi recupera banii)?
Eu am achitat un avans si ratele pentru apartament pana in momentul de fata. Problema este ca documentatia cadastrala, inclusiv releveul, nu corespunde cu situatia reala. Eu nestiind de aceste modificari pentru ca nu am experienta in domeniu, cum se poate ca personalul de la banca mi-a acordat creditul in scopul mentionat? Eu intampin acum dificultati cu OCPI-ul, neputand obtine nici macar un certificat de urbanism ce imi este necesar pentru schimbarea destinatiei imobilului din spatiu de locuit in spatiu comercial.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Buna seara, E posibil sa mai fie deschise in forum subiecte asemanatoare, dar as dori sa intreb cum as putea scapa de un proces verbal, amenda in cazul unei roviniete. Fapta a fost comisa in data de 24.02.2016, intocmirea PV a fost facut pe 16.08.2016, deci din punct de vedere legal, ei respecta termenul legal de 6 luni si instiintarea de plata care a fost facuta prin posta la data de 13.10.2016 si in acest caz nu a fost depasit termenul de 2 luni. Pana aici totul ok, insa in plic am gasit procesul verbal cu numele agentului constatator si semnatura acestuia, dar toate acestea fiind o copie xerox, nimic original. Intrebarea este, pot sa fac contestatie pentru asa ceva, daca nu exista o semnatura olografa in original cu pixul? In primul rand, nu pot dovedi ca ceea ce detin eu este originalul si nici nu as putea sa ma prezint la judecatoria de unde am domiciulul. Multumesc anticipat.
multumesc mult pentru lamuriri. Plangerea nu a fost retrasa, in ciuda gafelor inspectorului respectiv. am observat ca unii considera ca un abuz de incredere este practic o nimica toata. cum ati reactiona daca 2 indivizi rau famati, despre care se stie ca au batut alte 2 persoane si ar putea avea asupra lor arme albe( au fost vazuti cu cutite), v-ar cere telefonul, nu l-ati da? se poate numi abuz de incredere, dar fratele meu nu a avut incredere ca i se va da telefonul inapoi, ci l-a dat de frica.
multumesc de sfaturi. o zi buna
a dat declaratia in urma cu 2 luni in care a spus ca a dat telefonul de buna voie, dar de frica. Asa ca,il cred. E abuz de increde, dar inspectorul nu a putut deduce asta din seara respectiva? Si in cazul celorlalti 2, e furt. Unul dintre ei a depus plangere si celalalt,nu. Cercetarile au fost facute, politia cunoaste datele faptuitorilor, numele si adresa, dar nu s-a luat nicio masura legala. Si cel mai aberant e ca inspectorul a indeamnat-o pe mama sa retraga plangerea, lucru pe care mama l-a refuzat. Chiar daca faptuitorii sunt minori, asta nu inseamna ca ar trebui sa iasa nesifonati din toata aceasta intamplare, cand e clar ca lucrurile se repeta.
Buna ziua. Problema este urmatoarea: fratele meu(15 ani) a facut plangere in urma cu 2 luni pentru un telefon care i-a fost luat. El a inmanat telefonul pentru a evita alte repercursiuni si nu i-a mai fost dat inapoi. Plangerea a fost depusa in seara in care s-a intamplat tot si actiunea a fost incadrata la furt. In urma cercetarilor, s-a aflat numele si domiciuliul persoanelor care au facut acest lucru, dar ieri mama si fratele meu au fost chemati la politie pentru a fi "sfatuiti" de catre inspectorul sef sa isi retraga plangerea deoarece el a intocmit dosarul pentru furt si era de fapt un abuz de incredere. El a sustinut ca impreuna cu procurorul a ajuns la concluzia ca plangerea nu ar avea sanse sa fie rezolvata in justitie si a sfatuit-o pe mama (in calitate de tutore al fratelui meu) sa retraga plangerea. Deci, nu numai ca bunul nu a fost recuperat, suma de bani care constituie contravaloarea bunului,dar nici cei 2 care au savarsit actiunea nu au suferit nicio masura legala. Ba mai mult, victima ar trebui sa renunte. Aceleasi persoane au mai furat, de data aceasta, telefoanele a altor 2 colegi de-ai fratelui meu in interval de aproximativ o luna. Intrebarea mea este: aceasta abordare este normala in justita romaneasca? Ar trebui sa iesim cu frica din casa ca azi ni se fura un bun si maine ni se poate intampla altceva mai grav pentru ca infractorii nu suporta nicio repercursiune si continua in ilegalitate pentru ca vad ca se poate? multumesc.
buna ziua. strabunica mea de 94 de ani beneficiaza doar un ajutor social de 3 milioane jumatate care nu s-a marit niciodata. Nu i s-a facut niciodata pensie,desi a lcurat la C.A.P. si nici nu beneficiaza de pensie de urmas, in conditiile in care sotul ei, care a decedat in urma cu 12 ani) a lucrat la stat 15 ani si avea pensie. Mentionez ca ea nu se mai poate ridica din pat si este in grija bunicii mele,fiind inclusiv hranita de aceasta. Se poate actiona cumva ca sa se remedieze aceasta situatie? Si daca strabunica ar primi pensie, ar putea sa beneficieze bunica mea de un ajutor social sau ceva pentru ca o ingrijeste?
Răspuns la discuția neprezentare proces civil
mersi mult de ajutor :D
Răspuns la discuția neprezentare proces civil
deci daca mi s-au cerut si cheltuieli de judecata,acestea ar trebui sa i le platesc fostului proprietar? in citatie scrie ca mi se cere sa platesc chiria si cheltuielile de judecata ocazionate de litigiu.
Răspuns la discuția neprezentare proces civil
problema e ca maine e duminica si luni e deja procesul la 8.30. S-ar putea trimite dovezile de plata (a chiriei si a taxelor de judecata) dupa data primei infatisari fara ca pretentiile banesti sa creasca? practic eu nu vreau sa depun dovezi contra fostului proprietar,ci doar sa achit ce s-a cerut.