avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 190 soluții astăzi
Forum Activitate oanaandreeutza

Activitate oanaandreeutza

Discuție Vanzare imobil
O societate platitoare de TVA la incasare, este micro cu 1 salariat.
Imobilul a fost achizitionat cu ctr de vanzare-cumparare in ianuarie 2006 in trei rate. Autentificarea contractului de vanzare - cumparare este in ianuarie 2006. Imobilul este un aparrament ce a fost reevaluat(sold creditor la 105).
Prin vanzare devine platitor de impozit pe profit.
Intrebarea este, cum este mai avantajos daca il vinde la alta persoana fie platitoare fie neplatitoare de tva sau asociatului unic. Multumesc.
oricum va multumesc din suflet pentru indrumari si raspunsuri.
sa aveti o zi cat mai placuta
ma gandesc ca.. nevand ce sa ne ia.. din salariul sotului nu poate oprii mai mult de 300 de lei..asta ar insemna ca de acum in colo sa astepte inca 15 ani sa isi recupereze banii..in conditiile in care rata era undeva de 800 lei..am putea sa le dam jumate din suma restanta pentru a nu incepe executarea silita si pe urma sa cadem de comun acord cu restul restantei si a creditului..acum nu stiu daca este posibil :(
deci eu mai pot ajunge la un acord cu banca in condtiile astea?? multumesc pentru raspunsuri.
multumesc pentru rasp, creditul este in valoare de 12 mii de franci, la ora actuala mai avem 10 mii de franci (in conditiile in care noi am platit deja 5 ani X-( ), somatia de executare silita , era venita intr-un plic cu logo-ul bancii iar in interior pe foaia respectiva scria "somatie executare silita" judecator executoresc " si o carte de vizita cu numele unui Domn ...executor judecatoresc... ei zic ca dosarul nu se mai afla in posesia bancii ci la executor, suma ratelor restante fiind de 2000 de franci+ dobanzile aferente .
buna ziua,
am si eu o serie de intrebari si as dori ajutor specializat, in 2008 sotul a luat un credit de nevoi personale in CHF, intre timp rata creditului a crescut f mult iar noi ajungand in imposibilitate de plata , am incercat sa vorbim cu banca sa platim mai putin , dar eu refuzat, singura optiune care ne-au oferit-o a fost reesalonarea pe 6 luni. incepand cu luna noiembrie 2013 noi nu am mai putu platii nici o rata, deci dosarul ajungand la diversi recuperatori in prezent la un executor judecatoresc, care ne notifica , ca va incepe executarea silita daca in termen de 10 zile nu achitam suma restanta itegral .
intrebarile mele sunt :
- eu pot fi afectata , tinand cont ca , creditul este unul achizitionat inainte de casatorie, deci nu am nici o treaba si nu figurez in nici un act al bancii , plus ca mai sunt si in crestere copil?!
- inafara de poprirea pe salariul sotului, unul de mizerie, alte bunuri ne avand ma refer la masini , locuinte , etc, ce mai pot face?
- executorul judecatoresc poate ajunge (daca doreste si/sau daca e posibil nu cuniosc) la o intelegere cu noi, aflandu-ne in imposibilitatea de plata in 10 zile a sumei restante, adica daca ii oferim o parte din suma restanta si sa facem un nou calcul al creditului pe o alta perioada de timp.
idee e ca: nici noi, nici ei(zic eu , in necunostinta de cauza) nu avem de castigat asa, noi cu o poprire pe salariu inca 10-15-20 de ani de acum in colo, iar ei cu o datorie de recuperat pe o perioada extra lunga, creditul era pe o per de 10 ani, deci am platit 5 ani deja si suma de rambursat tot mare a ramas tinand cont de cresterea francului elvetian.

va multumesc din suflet si va urez o zi cat mai placuta !!
Va multumesc frumos pt ajutor..
o zi buna sa aveti
oanaandreeutza a scris:

buna seara

Am si eu o nelamurire, daca pt moment nu am un an vechime pe cartea de munca (lucrez din data de 06.06.2008) si as dori sa intru in concediu medical deoarece sunt insarcinata, as dori sa stiu daca acest lucru imi afecteaza indemnizatia pentru cresterea copilului (o mai primesc sau nu), precizez k inainte am mai avut si alte concedii medicale



revin la mesaj si specific ca data aproximativa pt nasterea copilului ar fi 20 ian 2010..as dori sa intru in concediu medical deoarece lucrez intr-o benzinarie avand si ture de noapte stand numai in picioare, si mai specific ca as face un an pe cartea de munca in luna iunie 2009
buna seara

Am si eu o nelamurire, daca pt moment nu am un an vechime pe cartea de munca (lucrez din data de 06.06.2008) si as dori sa intru in concediu medical deoarece sunt insarcinata, as dori sa stiu daca acest lucru imi afecteaza indemnizatia pentru cresterea copilului (o mai primesc sau nu), precizez k inainte am mai avut si alte concedii medicale
Răspuns la discuția calcul concediu medical
Va multumesc frumos pt raspuns si sfat..
va urez o zi buna