avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Activitate adriana.r

Activitate adriana.r

Buna ziua, cazul este urmatorul:
O persoana fizica incaseaza donatii pentru intretinerea unui blog de grafica si programare IT. Sumele sunt mici si se platesc printr-un "buton donate" existent pe blog si plata se face prin Paypal.
Care este reglementarea legala pentru aceste venituri? Fiscal, donatiile sunt venituri scutite de la plata impozitului, dar care este forma pe care trebuie sa o imbrace pentru a fi recunoscute legal ca donatii? In Codul Civil scrie ca trebuie intocmit un contract de donatie in forma autentica, dar sunt atatea cazuri de sume mici donate prin sms/telefon fara contract . Ce legislatie se aplica in acest caz?

Buna ziua, cazul este urmatorul:
O persoana fizica incaseaza donatii pentru intretinerea unui blog de grafica si programare IT. Sumele sunt mici si se platesc printr-un "buton donate" existent pe blog si plata se face prin Paypal.
Care este reglementarea legala pentru aceste venituri? Fiscal, donatiile sunt venituri scutite de la plata impozitului, dar care este forma pe care trebuie sa o imbrace pentru a fi recunoscute legal ca donatii? In Codul Civil scrie ca trebuie intocmit un contract de donatie in forma autentica, dar sunt atatea cazuri de sume mici donate prin sms/telefon fara contract . Ce legislatie se aplica in acest caz?
Urmeaza sa preiau o societate infiintata in 1992 care are ca singura activitate schimbul valutar, cod caen 6612. Cifra de afaceri este de 700.000 lei. Societatea nu este inregistrata ca platitor de tva , motivul fiind ca activitatea de schimb valutar este scutita de tva. Stiu ca aceasta activitate este scutita de tva (Cod Fiscal art 141), dar tinand cont ca cifra de afaceri depaseste plafonul pt tva, nu stiu daca ar trebui sau nu sa inregistrez societatea ca platitor de tva? Din 1992 si pana azi societatea nu a fost platitoare de tva. Daca ar fi trebuit sa fie, Finantele nu ar fi inregistrat-o din oficiu pana acum?
Sunt PF. Realizez venituri dintr-un contract de inchiriere, Chiria lunara datorata de chirias este de 1000 de euro si se plateste in contul meu bancar, in lei, in data de 10 ale fiecarei luni, la cursul euro/lei al BNR din data platii chiriei.
Am intocmit Declaratia 200 la Finante cu venitul realizat, cu sumelor incasate efectiv, conform extraselor de cont. Cei de la Finante spun ca nu ii intereseaza sumele din extrasele de cont, ci ca trebuie sa declar valoarea rezultata din inmultirea chiriei in euro cu un curs mediu euro/lei al BNR din fiecare luna. Nu mi se pare corect pentru ca sumele incasate de mine sunt in lei, acela este venitul meu, iar conform calculului lor, imi reiese o baza impozabila mai mare. Va rog sa ma ajutati cu articole din legislatie.
Va rog sa imi spuneti unde gasesc in legislatie o definitie a evictiunii. Ma intereseaza ce presupune garantia contra evictiunii intr-un contract de locatiune.
Discuție Contributii PFA
Sunt pfa impozitata in sistem
real. Prestez servicii informatice (activ independenta cf oug 58/2010).
Am depus declaratiile in august pentru luna iulie.
Acum in septembrie, depun acelasi tip de declaratii pt veniturile din luna august ?
Va rog sa ma ajutati cu particularitati juridice si contabile (monografii) referitoare la soc.com. de schimb valutar si soc.com de prestari servicii informatice.
In februarie 2010 am depus o NOTIFICARE privind optiunea de taxare a operaţiunilor prevăzute la art. 141 alin. (2) lit. e) din Codul fiscal pentru un spatiu comercial, proprietate a societatii noastre , inchiriat.

Pot sa depun in aprilie o NOTIFICARE privind anularea opţiunii de taxare a operaţiunilor prevăzute la art. 141 alin. (2) lit. e) din Codul fiscal, privind acest spatiu, sau trebuie sa astept pana anul viitor?
Imi puteti spune va rog ce contributii se datoreaza pentru indemnizatiile cenzorilor la o soc.com. pe actiuni? Atat de cenzori cat si de societate.. si deasemenea in cazul cenzorilor care sunt pensionari..
Imi spuneti va rog ce varianta a ramas pentru calculul si plata impozitului pe profit pentru trim I. din 2010? minim, forfetar, au ramas sau au renuntat la astea.. profilul societatii este de comert cu amanuntul al textilelor
Daca puteti mentiona si actele normative va sunt recunoscatoare.