avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 395 soluții astăzi
Forum Activitate Gianina - Claudia

Activitate Gianina - Claudia

Buna ziua, incepand cu 01.07.2013 a incetat CIM, deoarece postul a fost desfiintat, doresc sa aflu care este termenul legal pe care angajatorul tb sa'l respecte pt. eliberarea Deciziei de concediere, Anexa 14 si Adeverinta de vechime pentru ca eu sa pot depune dosarul la AOFM unde termenul este de 10 zile calendaristice conform OUG. 17/2011, pentru a avea continuitate si pentru ca plata indemnizatiei sa fie facuta de la data la care a incetat CIM?
va multumesc,


Incep prin a va spune ca sunt o incepatoare si este prima data cand am o astfel de situatie sper sa ma puteti ajuta, indruma.
Doresc sa stiu care este procedura de inregistrare a unui concediu medical pt sarcina si lauzie (prenatal), unde tb sa merg si ce documentatie tb sa fac conform noilor modificari?
Va multumesc anticipat
Doresc sa stiu daca este valavila situati in cazul demisiei art. 79 al 1, 2... cat si in cazul incetarii contractului cu acordul partilor art 55 lit b din codul muncii

pt ca se pare ca aici parerile sunt impartie


multumesc mult pt raspunsuri
Multumesc pentru raspuns, dar totusi nu este suficient,
de ce nu pot trece pe decizie ultima zi lucrata de angajat, pt ca in carnetul de munca este trecuta aceasta data , iar daca angajatul incepe activitatea in alta parte cu ziua de 18.07.2009 are continuitate, dar daca a's trece eu zua de 18 07.2009 in decizie, noul contract de munca ce incepe cu 18.07.2009 se suparapune cu ziua de incetare


PS: deci in carnetul de munca vor fi doua date de 18.07.2009 una de incetare si una de incepere #-o

multumesc mult

sper ca intelegeti ce vreau sa spun
Totusi inspectori de la ITM acepta sa fie aceeasi data din demisie (55 lit. b c acordul partilor) si in decizie, eu ce sa mai inteleg

Daca se poate un art. din lege, hotarare (un temei legal) unde scrie cum tb intocmite deciziile

multumesc,

Incep prin a multumi tuturor pentru ajutorul acordat

Am o nelamurire cu privire la cum se intocmeste decizia de incetare a unui contract si daca ma poate lamuri ( ajuta) cineva multumesc anticipat
speta: angajatul vine cu demisia in care este trecuta data de incetare 17.07.2009 (vineri), eu ce data trec in decizie la "incepand cu data de 17.07.2009 sau 18.07.2009, adica prima zi in care angajatul nu a mai venit la munca?

dece intreb asta pt ca uni spun ca nu-i corect sa treci data specificata de angajat 17.07.2009 pt ca el in ziua respectiva a venit la munca si ar fi bine sa treci data de 18.07.2009 pt ca este prima zi in care nu a mai venit la munca.


Ce data trebuie trecuta pana la urma in decizie ultima zi de munca a angajatului sau prima zi in care el nu a mai venit chiar daca aceasta zi este sambata ??

multumesc mult

Nedumerirea pe care o am este legata si de data de incetare a duratei determinate din actul aditional de un an de zile pe perioada cuprinsa intre data de 05.07.2009 pana la data de 05.07.2010 :">

iar actul va fi incheiat cu data de 03 07.2009 sau 06.07.2009 si depus in termen de 5 zile la ITM B

Actul ad. urmand sa-si produca efecte incepand cu data de 05.07.2009 , adica ultima zi din contractul de munca si asta pt a avea continuitate d.p.d.v legal.


va multumesc mult
.
Buna, sper sa aveti un raspuns pentru speta ce o voi prezenta

am incheiat un contract de munca pe perioada determinata de 3 luni : 06.04.2009 pana la 05.07.2009
acum urmeaza sa'l prelungesc CM-ul cu un an de zile 05.07.2009 pana la 05.07.2010, dar pt a fi sigura ca'i ok si nu gresesc ultima zi am sunat la ITM la biroul relatii si surpriza d-na draguta "acritura" mi'a spus ca daca data de 05.07.2010 cade duminica tb sa trec ultima zi in actul aditional 06.07.2010.


acum vine intrebarea: daca pot incheia CM-uri cu incepere dintr-o zi nelucratoare 01...... ( sambata sau duminica) de ce nu pot trece ultima zi in actul aditional sambata sau duminica daca atunci se implineste anul de prelungire a duratei determinate?

sper ca am fost suficient de explicita


multumesc
Buna, sper sa aveti un raspuns si speta ce o voi prezenta

am incheiat un contract de munca pe perioada determinata de 3 luni : 06.04.2009 pana la 05.07.2009
acum urmeaza sa'l prelungesc CM-ul cu un an de zile 05.07.2009 pana la 05.07.2010, dar pt a fi sigura ca'i ok si nu gresesc ultima zi am sunat la ITM la biroul relatii si surpriza d-na draguta "acritura" mi'a spus ca daca data de 05.07.2010 cade duminica tb sa trec ultima zi in actul aditional 06.07.2010.


acum vine intrebarea: daca pot incheia CM-uri cu incepere dintr-o zi nelucratoare 01...... ( sambata sau duminica) de ce nu pot trece ultima zi in actul aditional sambata sau duminica daca atunci se implineste anul de prelungire

sper ca am fost suficient de explicita


multumesc mult,
Din cate vad nu'mi ramane decat o singura solutie sa fac decizii de incetare a contractelor de munca de la firma Y , sa fac adeverinta de vechime(vizate de ITM) pt aceste contracte, si sa deschid contracte noi cu 2 ore /zi ,
dupa care sa merg la inspector cu aceste adeverine ca sa le treaca in carnetele de munca


hei ce spuneti am inteles bine


multumesc mult