avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Activitate mickwin

Activitate mickwin

Răspuns la discuția Semnare stat de plata
Si daca au sau nu dovada primirii acestor bani, chiar daca eu nu mai sunt angajat la ei de 6 luni am obligatia sa le semnez acel stat de plata?
Răspuns la discuția Semnare stat de plata
Si de ce atunci imi mai cer ei o semnatura pentru statul lor de plata pe acele luni pe care totusi nu mi-au dat ei banii ci statul?
Buna ziua,

In luna aprilie mi-am dat demisia de la firma X care avea intarzieri la plata salariului catre mine si alti angajati pe doua luni. In luna iulie m-a sunat de la firma de la care am plecat si ca imi voi primi cele doua salarii prin fodul de garantare la care au facut ei solicitare pentru plata. Dupa ce am ridicat banii respectivi de la posta, acum ma cheama sa le semnez statul de plata pentru acele salarii. E normal sa semnez asa ceva sau nu, ca mie unu nu mi se pare normal.

Multumesc,
Răspuns la discuția Replica cheie cu buletinul
Totusi as dori si un raspuns d.p.d.v juridic daca e ok ce cer acesti mecanici.
Buna ziua tuturor. am si eu o nelamurire cu privirea la urmatoare situatie.
Am un rand de chei la apartament si vreau sa mai fac inca un rand si pentru un alt membru al familiei, am fost la un cetru unde se pot face copii la chei si mi-a spus ca pentru a-mi face copie trebuie sa ma prezit cu actul de identitate. Pentru ce trebuie acest act, si exista cumva vreo lege ceva in acest sens. Deacum orice comerciat se trezeste ca vrea actele mele de identitate.
Poate ma lamuriti si pe mine daca e legala asa ceva, sau o fi vreo hotarare a cosiliului judetean Galati. Multumesc.
Răspuns la discuția Plata reparatii in chirie
dar nu e vina mea ca ploua, eu am anuntat proprietarul de problema, nu mi se pare normal sa platesc eu niste reparatii la un bun care nu-mi apartin.
Si in plus eu nu mai am contract valabil acum, asa ca daca e sa platesc iau din banii care trebuie sa-i dau pe chirie, sa-i platesc si reparatii si chirie no way
Buna ziua.
Tin intai sa fac o scurta povestire pentru a putea apoi da un raspuns
Sunt o persoana care sta cu chirie de vreo doi ani in acelasi apartament,(unde am avut contract de inchiriere care a expirat de vreo 3 saptamani) dupa o perioada de timp am observat ca imi apare mucegai pe un perete, am anuntat proprietarul care e plecat din tara, acum vreo 3-4 luni am observat ca la geamurile exterioare si un perete exterior la balcon curge apa la ploi. Problema e ca e un tavan fals pe care se scurgea apa si apoi se prelingea pe geam, normal ca tavanul fals de la atata apa s-a deteriorat. Acum cand a reusit proprietarul sa vina sa vada si el care e situatia, mi-a comunicat ca e vina mea ca n-am intretinut apartamentul si vrea sa ma oblige sa platesc reparatiile.
Ceea ce nu mi se pare in regula atata timp cat l-am anuntat de ceva vreme, si in alta ordine de ideei nici contract valabil de inchiriere nu mai am cu acesta. Oricum la aceste vorbe intentionez sa ma mut in alta parte.
in contextul expus mai sus am vreo obligatie sa platesc reparatiile?
Contractul de inchiriere este cel standard facut la finante, cu singura specificatie ca apartementul e proaspat renovat si totul este nou.
#-o
Am auzit ca la un control angajatul care e in somaj tehnic si e gasit la munca, trebuie sa restituie toti banii primiti in acest somaj, si se pot angaja oameni in firma atat timp cat ai alti oameni in somaj tehnic?
Am si eu o intrebare, avand in vedere ca acum ma aflu in somaj tehnic 3 luni, apoi urmand ca firma sa caute o alta solutie de a fenta impozitele de la stat prin a obliga lumea sa-si ia concediu fara plata poate platit dar asta ar inseamna sa muncesti la negru?
Am inteles ca nimeni nu te poate obliga sa semnezi un concediu fara plata, dar nici sa vin la munca in acest concediu si drepturile mele ca angajat, asigurari si alte alea sa nu mai existe. Chiar daca e criza si multe firme isi inchid portile nu pot sa accept sa fiu calcat in picoare cu astfel de conditii.

Cui ne putem adresa in astfel de cazuri?
Răspuns la discuția Neprimire carte de munca
Vreau sa va spun ca mi-au gasit cartea de munca, si azi am ridicato de la firma si am predato la noua firma la care lucrez.
Mi s-a mai luat o piatra de pe inima, acum am timp sa mai rezolv si alte probleme care ma macina.
Multumesc tuturor pentru sugestii.