avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 693 soluții astăzi
Forum Activitate ileanaserban

Activitate ileanaserban

Multumesc foarte mult pentru raspuns. La o astfel de solicitare oficiala ne gandiseram si noi. E bine ca am mai primit inca o confirmare.
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: tatal meu este in proces de partaj cu mama mea, care a parasit domiciliul acum 20 de ani. Au divortat acum 10 ani, dar nu au facut partaj. Ea vrea acum sa primeasca echivalentul a jumatate din valoarea apartamentului, chiar daca nu a contribuit cu nimic la achizitionarea lui. Mai mult, acum, in recurs, incearca sa demonstreze ca a mai locuit in acel apartament si ca a contribuit la cheltuielile de achizitie si de intretinere, chiar daca tata a castigat in prima instanta procesul si ademonstrat ca a parasit domiciliul acum 20 de ani si nu si-a adus nici o contributie. Ideea e ca ea a obtinut de la presedinta blocului o adeverinta in care se mentioneaza faptul ca la apartamentul respectiv a locuit "familia X", fara a se specifica cati membri. Am incercat sa obtin si eu o adeverinta de la presedinta in care sa mentioneze exact cati membri ai familiei au locuit, dar nu este posibil (nu vrea sa imi dea, a zis "ca nu se mai baga"). Intrebarea mea este: cum pot sa o fac sa imi dea adeverinta respectiva, in mod legal. Multumesc pentru eventualul ajutor.