avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 687 soluții astăzi
Forum Activitate cris 40

Activitate cris 40

Notificarea de intrare in faliment se elibereaza la termenul urmator la instanta ?(azi a fost respins planul de reorganizare in cadrul intrunirii creditorilor)
As mai avea timp macar pina la hotarirea judecatorului de respingere a planului?
Si dupa aceea ?Ce as putea face?
Buna seara,
Am urmatoarea problema :planul de reorganizare a fost respins ,ca urmare voi intra in procedura falimentului.Din nefericire unul din credite este garantat cu ipoteca pe casa parintilor.in aceasta situatie care e termenul la care banca poate cere executarea silita ?Ce posibilitati de a tergiversa executatea pot folosi,deorece am inceput deja platile in cadrul unui angajament(imi e teama ca banca sa nu imi ceara in noile conditii sa achit intr-o perioada scurta datoria catre ei)
Răspuns la discuția prescriere penalizari
1.Intelegerea a fost facuta cu toti factorii de decizie.
2.Penalizarile au rezultat din cauza inregistrarii eronate a nr de pers(5in loc de 1,doar in urma unei notificari prin avocat au remediat eroarea),in concluzie nu consider ca am fost un locatar problema.
3.Intrebarea era in cit timp se prescriu datoriile aferente penalizarilor si nu daca eu am am beneficiat de vreun favor.
Răspuns la discuția prescriere penalizari
Nu le-a cerut printr-un act oficial(notificare,somatie) doar le-a afisat la avizier.
Am urmatoarea problema:
-in anul 2009 luna Mai aveam datorii la intrtinere formate din debit si penalizari.Am stabilit cu presedintele asociatiei,administratorul si asa-zisul contabil ca sa platesc debitele (destulde mari) in termen de 3 luni si ma vor ierta de penalizari.
Cu eforturi foarte mari am reusit sa le platesc in termen,dar intre timp presedintele a decedat iar contabilul nu vrea sa mai recunoasca intelegerea .

Intrebarea mea este urmatoarea:
-In cit timp se prescriu penalizarile daca asociatia nu face nici un demers ptr a le recupera(3 ani sau ca 5 ani)?
mentionez ca de atunci sunt la zi cu platile.
Multumesc
Răspuns la discuția Daune vatamare corporala
Va multumesc ptr raspunsurile primita pina acum.
Deja sunt hotarit sa merg in instanta,dar in acest caz mai exista posibilitatea ca pe parcursul procesului sa imi retrag plingerea penala impotriva soferului(cu toate ca nu ar merita totusi in vremurile actuale sa lasi pe cineva fara posibilitatea de a munci este inuman)?
Buna seara,

Am nevoie de citeva sfaturi in legatura cu pasii de urmat ptr solicitarea de daune materiale si morale de la asigurator in baza RCA.
Va prezint in continuare ce s-a intimplat:
-am fost lovit in alt oras de catre un taxi(eu eram pieton)
-m-am prezentat la serviciul de urgenta unde am fost diagnosticat cu luxatie si mi s-a aplicat atela gipsata(ulterior in BUC am efectuat un control suplimentar lsi s-a stabilit ca este si fractura la deget ,la mina dreapta-si prelungirea la 21 zile de aparat gipsat apoi recuperare )
-am depus plingere penala la politie

Ce intentionez?
As vrea sa imi recuperez pierderile financiare si daune morale de RCA taximetristului,fara a ii crea probleme soferului.(mentionez ca daunele morale doresc sa imi acopere problemele financiare produse ca urmare a incapacitatii temporare de munca )
Cum sa procedez?
Care e modalitatea amiabila cu asiguratorul?
Va multumesc.
Buna ziua,
Am urmatoarea problema :
-am incheiat un anecontract de vinzare cumparare ptr un apt cu un dezv.imobilar,ptr care am platit 25 % avans.
Constructia imobilului s-a intrerupt cind mai era cca 1 luna pina la finalizare.intre timp dezv a cesionat creanta care rezulta din antecontract catre banca care a finantat proiectul.
Pe 1 oct expira termenul de predare(imposibil de respectat) si intentionez sa reziliez acest antecontract si sa cer rambursarea avansului.

Pot sa ma indrept impotriva bancii ?
Stie cineva daca astfel de proiecte sunt garantate de vreun fond (gen FNGCIMM)
Ce ma sfatuiti?
Daca administratorul societatii a avalizat in nume propriu BO pentru un credit pe firma ,iar in urma insolventii banca se indreapta impotriva lui ca pers fizica ce se intimpla?
Daca pers fiz are doar un imobil ipotecat la alta banca ptr un credit pe pf ce se intimpla in acest caz?
Daca administratorul societatii a avalizat in nume propriu BO pentru un credit pe firma ,iar in urma insolventii banca se indreapta impotriva lui ca pers fizica ce se intimpla?
Daca pers fiz are doar un imobil ipotecat la alta banca ptr un credit pe pf ce se intimpla in acest caz?