avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 743 soluții astăzi
Forum Activitate matea adriana

Activitate matea adriana

Ma numesc Matea Adriana din Pitesti,vineri 16.05.2009 in judetul Valcea,localitatea Caineni,a avut loc un accident soldat cu pagube foarte mari,noi mergeam catre Sibiu si tirul respectiv venea spre Valcea.
La un moment dat tirul a depasit axul drumului si nea acrosat cu fata si scara lui avariindu-mi masina in felul urmator: aripa fata indoita,a smuls tabla de pe usa soferului si a plecat cu ea dupa el, a II-a usa este taiata ca o conserva in mai multe locuri , geamuri sparte si aripa spate distrusa complet; soferul tirului nici macar nu a oprit continuandu-si drumul ca si cum nu sa intamplat nimic.
Din pacate nu am putut lua numarul tirului din cauza celor 4 tiruri din spatele lui si de asemeanea nimeni nu a oprit chiar daca au vazut ce sa intamplat.
Am apelat 112 la ora 3:13 imediat cum s-a intamplat incidentul,a sosit un politist de la politia din localitate cu masina personala la ora 4:30.La ora 6:10 politia rutiera ne-a anuntat telefonic ca au un tir cu ceva zgarieturi pe remorca si sa venim sa vedem(ne-am inapoiat 40 de Km) daca acela este tirul, din pacate nu a fost acela deoarece zgarieturile erau pe remorca si pe noi ne-a acrosat cu fata si scara cabinei.
Proces verbal nu mi sa dat deoarece am autor necunoscut, dandu-mi doar o dovada de reparatie cu pagubele accidentului.
Eu locuiesc in orasul Pitesti,judetul Arges si accedentul s-a produs in defileul Turnu Rosu-Cozia pe raza judetului Valcea,localitatea Caineni.
Din pacate politia romana nu ne poate ajuta mai mult si citez:”sa multumim ca suntem in viata la cum arata masina.”
Am mers la asigurari RCA(nu avem CASCO) si mi s-a spus ca nu putem beneficia de fondul de protectie a victimelor strazii ca nu au auzit de asa ceva si sa aduc o lege sau ceva care sa ateste ca acest fond exista.
Mentionez ca acest accident nu s-a soldat cu raniti si victime din fericire.
As dori sa ma puteti ajuta cu o adresa un sfat sau orice altceva imi este de folos pentru am recupera macar o parte din banii de reperatie(masina o am in service pe banii proprii) si as dori sa ma sfatuiti cum sa procedez dorind sa fac un memoriu domnului Chestor Sef al Politiei Rutiere ca nu este posibil ca pe o raza de 90 de Km(asa ni sa spus de catre domnii polisti) sa existe o singura masina de politie rutiera in speranta ca pot salva o masina sau o alta viata.
Va multumesc anticipat si astept un raspuns daca se poate!