avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Activitate life is short

Activitate life is short

Răspuns la discuția LEGEA IN ISLAM(LA MUSULMANI)
VA MULTUMESC D-NA GODSPEED PT ACESTE INFORMATII,LINK-UL, CARE M-AU AJUTAT LA DILEMA PROBLEMEI :)ACESTE INFORMATII CHIAR IMI SINT DE FOLOS,VA MULTUMESC DIN SUFLET SI O SEARA CIT MAI PLACUTA VA DORESC:)
Răspuns la discuția LEGEA IN ISLAM(LA MUSULMANI)
D-le avocat,daca era vb ca problema sa se afle pe tarimul nostru romania,credeti-ma ca specificam acest lucru,dar deoarece nu se afla,ci am specificat ca este vb de tarile arabe.VA ROG SA IMI RASPUNDE-TI NUMAI DACA CUNOASTETI LEGEA MUSULMANA SI APLICAREA EI IN CAZUL RESPECTIV(NU IN ROMANIA CI INTR-O TARA ISLAMICA).ASTEPT INFORMATII LEGATE DE ACEST CAZ.VA MULTUMESC!
Daca se poate sa ma lamureasca si pe mine cineva despre legea la musulmani,referitor la divort.Ma refer la un caz mai delicat:un musulman de origine egyptean cu trei copii(3 fete)una de 19 ani iar celelalte doua 16 ani,sotia tot musulmanca egypteanca.Intrebarea mea este:care este majoratul la copiii musulmani 18 ani sau 21?Si daca respectivul poate divorta de sotie inainte avind copiii minori,sau numai dupa ce acestia vor implini virsta majoratului procedurile dupa legile islamice,vor fi ma usor de suportat de catre acesta?Tin sa mentionez ca respectivul vrea sa divorteze dar nu sa i-a copiii in custodia lui ci sa ii lase sotiei,problema este alta legata de divort,daca acesta va inainta divortul si copiii sint inca minori el va trebuii sa suporte niste proceduri enorm de costisitoare,pe cind daca copiiii ar fi deja majori,legea ar fi alta,asta este o sursa nu tocmai sigura 100% de aceea v-as ruga frumos daca aveti informatii sa imi raspunde-ti.Va multumesc!
P.S.AMINDOI SINT CETATZENI EGYPTENI(SOTIA LOCUIND IN EGYPT,RESPECTIVUL IN ALTA TARA ISLAMICA).