avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Activitate nicu73

Activitate nicu73

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: Sunt angajat la o firma din Suedia cu contract permanent de munca unde platesc toate taxele si impozitele conform legislatiei suedeze. In luna februarie a.c. , aflindu-ma in concediu de odihna am suferit un accident rutier cu urmari grave pina in prezent nefiind capabil sa imi reiau activitatea.
Ce trebuie sa fac pentru a beneficia de asigurarea medicala in tara, de la CAS dindu-mi-se un raspuns ambiguu justificindu-se ca nu au avut un astfel de caz.
Ce taxe si impozite trebuie sa platesc aici, in tara?
Va multumesc.
Buna ziua!
Sunt angajat de un an de zile cu contract pe durata nedeterminata in Suedia. Din salariu mi se retin toate taxele si impozitele reglementate de legile suedeze.
As dori sa stiu daca trebuie sa mai platesc impozit pe venit in tara si daca in baza acordurilor bilaterale dintre tari pot beneficia de servicii medicale aici, in Romania. Mentionez ca natura serviciului nu-mi impune schimbarea domiciliului in Suedia.
Va multumesc
Buna ziua!
Ma numesc C Nicolae si va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:
In luna februarie 2009 ma deplasam impreuna cu familia (sotia, 2 copii minori si soacra) cu autoturismul proprietate personala cind un autoturism de pe contrasens a patruns brusc pe directia mea de mers iar coliziunea nu a putut fi evitata. In urma cercetarii organelor de politie s-a stabilit ca vina ii apartine in totalitate celuilalt sofer D.A. care avea in acel moment o alcoolemie de 0,9 mg/ltr.
Urmarile accidentului: eu- fractura cominutiva de cap femural, plus diferite politraumatisme
-sotia- politraumatisme, plaga taiata, contuzii
-baiatul in virsta de 5 ani- contuzie intrabdominala, fractura femur fiind si acum in aparat ghipsat
-fata 11 ani- politraumatism cranian
-soacra fractura deschisa gamba picior, fractura mina dreapta
-masina complet avariata.
Soferul vinovat a decedat la o luna de la accident conform organelor de politie.
Politistul insarcinat cu cercetarea cazului mi-a spus ca nu se v-a deschide un proces penal intru-cit vinovatia este clara iar vinovatul a decedat.
Mi s-a dat o copie a asigurarii RCA a vinovatului pe care am depus-o la societatea de asigurare.
Ce trebuie sa fac pentru a-mi rezolva problemele juridice legate de acest caz si cele legate de despagubiri.
Va multumesc