avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Activitate valensia

Activitate valensia

Răspuns la discuția Acte de succesiune...
Ce recomandati?Deschiderea unei actiuni in justitie impotriva Comisiei de Fond Funciar pentru a elibera titlul de proprietate?As avea ceva sanse?:-/
Valensia
Răspuns la discuția Acte de succesiune...
S-a facut cerece in baza Legii nr 247/2005 dar mama nu aprimit raspuns pina acum de la primarie.
Valensia
Răspuns la discuția Acte de succesiune...
Bunicul meu a decedat in 1970, nu poate avea titlu de proprietate. In CF apare ca aceasta parcela a fost cumparata de catre bunicul in anul 1924.
Sa conclusionez ca succesiunile dupa terenuri se fac numai daca dispui de titlu de proprietate?Bunica moare in anul 1983 si actul de la Camera Notarilor arata ca unica mostenitoare este mama mea. Si acest act l-am atasat dosarului de succesiune.Dar notarul a refuzat sa faca succesiunea.Probabil lipsa titlului de proprietate a dus la aceasta decizie.
Valensia
Imi spune si mie cineva de ce Notarul refuza sa faca succesiunea pentru mama pentru un pamint cu CF pe bunicul dinspre mama, in conditiile in care am depus toate actele cerute de notariat,mai putin titlul de proprietate care nu este inca eliberat de primarie?
(Acte depuse in original si copie: cerere, certificat de deces, Act de la Camera Notarilor in care mama este ultima si unica mostenitoare,certificat de nastere si casatorie a succesoarei,Extras CF,certificat de atestare fiscala de la primarie,buletin identitate succesoare):-/
Cu multumiri,
Valensia
Răspuns la discuția Succesiune cu ...piedica
Daca as obtine certificatul de calitate de mostenitor,as avea sanse mai mari intr-un proces de anulare de titlu,caci avem si cerere la Legea 247/2005,dar raspunsul primariei lipseste si la ora actuala.
Cu multumiri,
Valensia
Mi s-a recomandat pe acest forum ca ar fi bine ca mama mea sa faca o succesiune prin notariat pentru un pamint mostenire de la tatal sau si apoi sa faca actiune de anulare a titlului de proprietate eliberat abuziv la o alta persoana in baza Legii 18 .[Dezbaterea succesiunii v-ar ajuta totusi pentru introducerea unei actiuni de nulitate a titlului de proprietate, dovedind calitatea de mostenitori ai persoanei indreptatite si dovedind interesul in cauza]La CF terenul apare intabulat tot pe tata mamei mele (bunicul meu).
Dar notariatul,in demersul succesiunii, imi cere Certificat fiscal de plata impozitului de la primarie,ceea ce nu pot primi,caci primaria a eliberat titlul de proprietate altcuiva. Ce ma sfatuiti sa fac in continuare?
Cu multumiri,
Valensia
Răspuns la discuția Cum sa fac?
M-am interesat la CF si pamintul apare inca intabulat pe bunicul dinspre mama,asa cum am aratat la inceput. Oricum eu va multumesc din inima pentru sfaturi si mai ales ca existati, ca sunteti o forta care doreste actiunile in justitie prin respectarea legilor in vigoare,in spiritul adevarului si dreptatii.
Mult succes!!
Valensia.
Discuție Cum sa fac?
Pe un pamant cu CF pe bunicul meu dinspre mama s-a eliberat titlu de proprietate altei persoane. Intreb daca nu s-a facut succesiune pe acel pamant, succesiunea ar anula titlul de proprietate? Unde ar fi mai bine facuta succesiunea, prin instanta sau la notar?
Va multumesc.
Valensia