avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Activitate Toma Florin

Activitate Toma Florin

Buna ziua!Vreau sa știu dacă aceasta lege de dare in plata se aplica si pentru alte bunuri ipotecate cum ar fi terenuri intravilane sau extravilane?Eu am făcut un împrumut in 2007 pentru a cumpara 2 terenuri unul extravilan si unul intravilan iar in 2009 am intrat in incapacitate de plata.Am fost sunat doar o data de o firma de recuperare in 2010 iar de atunci nu am primit nimic si nici nu am mai fost contactat de nimeni.Terenurile figurează tot pe numele meu am cerut certificat fiscal in luna Martie.Vreau sa stiu dacă se pot da in plata?Sau ce pot face,sunt 7 ani de când nu ma întreabă nimeni nimic.Va mulțumesc!
stimate domn brom,eu am specificat ca doar bancile romane=camatari cu acte legale(metaforic vorbind) pentru ca in state civilizate,ex.italia(unde locuiesc),dobanda variaza intre 4-5.8 iar in romania e peste 10.cum va explicati diferenta asta?doamna Persa de invatat minte,crdeti-ma ca m-am invatat, nu m-a obligat nimeni sa fac creditul,am vrut sa fac o imvestitie,asta e.cu aceste intrebari pe furum am vrut sa obtin niste informatii,cu toate ca,in mare,stiam raspunsurile.erau si niste intrebari retorice,deci eu nu cred ca am gresit cu ceva daca am ajuns sa ma intreb pe forum?sa lasam deoparte masinile scumpe,vilele,eu va intreb,daca vreti sa-mi raspundeti,vazand ca santeti o mare cunascatoare a °societatii consumeriste°cum o chemati dvs.deci anumite categorii ale societatii care isi permit sa consume aceste produse EXTRA(masini ,vile,etc)isi asuma riscul,deci este vina lor.dar mai sunt si alte categorii ale acestei societati (cu un venit intre 50-300€,si sunt f.multi) care consuma,sa zicem,niste produse indispensabile(ex:ulei,zahar,paine)la niste preturi..... normale???nuuu!in italia,fac o comparatie,unde venitul pentru aceleasi categorii ale societatii,variaza intre 800-1200€,la aceste produse indispensabile ptretul este mai mic,la propriu voarbind,INTREBARE:ce vina au aceste categorii ale SOCIETATII CONSUMERISTE romane?domnule av.lascoschi am sa incerc sa va urmez sfatul!va multumesc!flo17
Am facut 2 credite ipotecare in euro,cu dobanda fixa in primul an,la BCR,in valoare de 96000€.aceste credite le-am obtinut,cu un venit din strainatate,atentie,de 1200€.in primul an am platit rate de 560€,dupa care rata a sarit la aproape 1000€,ce mai,s-a dublat!cum este posibil ca rata sa fie aproape egala cu venitul?ce mai ramane pentru consumul propriu,al familiei?ce sansa mai avrm sa traim?o alta intrebare,daca cineva poate sa-mi vaspunda,va rog frumos,este ca aceste credite sunt pe oooooooooo perioada deeeee 35ani.este corecta aceasta perioda,sau s-a strecurat o greseala in contract?pentru ca mia-mi este frica sa fac calcule(420x1000).ce sanse am ,sau ce trebuie sa fac sami se micsoreze rata,pentru ca nu mai rezist financiar?va multumesc!flo17