avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 692 soluții astăzi
Forum Activitate MNI

Activitate MNI

Va trebui sa l cer de la politie sau de la Parchet?Mulțumesc!
Dacă în urma unui accident rutier mi s a deschis dosar penal pentru vatamare corporala (eu fiind singura vatamata), după ce am semnat procesul verbal făcut de politie...nu ar fi trebuit sa mi se dea și mie un exemplar al procesului verbal sau măcar o copie, ceva?
Da, am înțeles ca permisul ca fi reținut oe perioada soluționării dosarului penal. Dacă as fi anunțat imediat politia fără sa ma duc la spital înainte, se schimba ceva?
Bună ziua,
Dacă am pierdut controlul volanului mașinii și am ieșit de pe sosea, pe contrasens și masina s a lovit de un parapet. Eu fiind singura în masina si singura persoana vătămată...fără alte persoane rănite sau mașini accidentate...si dupa accident am plecat singura la spital, iar politia a fost anunțată după ce am făcut investigațiile la spital...cat este de grav?
Încă o întrebare...cand ma întorc cu copiii în ROmania, arat aceeași declarație, în romana , vameșilor italieni? Mulțumesc.

raluk0207 a scris:

Da, declarația poate fi făcută la orice notar din România.
Nu trebuie tradusa.
O veti prezenta numai la ieșirea din România, unde vameșii sunt romani.

Dacă declarația este făcută la notar în România, este ok? Și trebuie tradusa și în limba italiana?

raluk0207 a scris:

Nu procura.
Va trebuie din partea părinților o declarație ca sunt de acord ca fiii lor minori sa călătorească in Italia, însoțiti de dvs.
Declarația de călătorie o vor face părinții în Italia,la Ambasada sau Consulat și după ce o obțin, v-o trimit dvs în tara, înainte de a efectua călătoria.
In afara de declarația părinților, veți avea nevoie și de cazierul judiciar.

Ce documente îmi sunt mie necesare, ca mătușa, sa pot pleca cu nepotii mei, minori, din Romania în Italia. Menționez ca voi merge cu ei în Italia la tatăl lor, care muncește acolo.
Buna ziua. As dori sa stiu daca, reporterii unui ziar, au voie sa-Ti faca poze pe strada fara sa ceara voie? Va multumesc!
Discuție Bon fiscal
Buna seara. Ieri am cumpărat dintr-un magazin o bijuterie de aur, am cerut bon fiscal, dar mi-a zis sa revin azi ca nu putea sa deschidă casa. Astăzi am revenit, si dupa indelungi discuții am primit un bon fiscal. Nelamurirea mea este daca exista bonuri fiscale pe care TVA-ul sa fie 0 sau bonul fiscal pe care l-am primit este fals? Va multumesc!
Buna ziua. Acum 8 ani, părin?ii mei au avut abonament La [telefonie fixa] doar pentru a putea primi telefon, fără sa poată da. Sc telefonie a schimbat tipul abonamentului, adică abonament in care se puteau efectua apeluri, nu doar primi, fără a ne anun?a in prealabil si fără a exista o cerere din partea noastră pentru a schimba tipul de abonament. Când am primit prima factura a noului abonament, am refuzat sa o plătim, deoarece noi nu am cerut schimbarea abonamentului. Precizez ca nu am efectuat nici un apel telefonic, deoarece noi nici nu ?tiam ca ni s-a schimbat abonamentul. Anul trecut, in Noiembrie am primit o înstiintare de La o societate recuperare debite prin care ni se aducea La cuno?tin?ă ca tb sa plătim suma restanta, altfel ajungem La executare silită, tribunal, etc.Ce as putea sa fac? Din câte am vazut in C. Proced. Civila art.405 terminal pentru executare silita Se prescrie in termene de 3 ani. Astept un raspuns. Va Multumesc anticipat!