avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Activitate cristina mc

Activitate cristina mc

Discuție FISA POSTULUI
Buna ziua,
Va rog din suflet daca ma puteti ajuta cu fisa postului pentru contolor calitate si cateva criterii de evaluare.
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția conditii pensionare
Multumesc pentru raspuns.

Daca la compania unde lucreaza mama mea se fac restructurari de personal, avand in vedere ca ea mai are 4 ani pana poate iesi la pensie cu pensie anticipata, o pot disponibiliza? Mama spunea ca a auzit ceva in noua lege a pensiilor ca, daca mai are 4 ani pana poate iesi la pensie nu o pt disponibiliza. Asa este?
Ma puteti ajuta cu un raspuns.
Va multumesc.
Buna ziua,

Va scriu in numele mamei male.
Nascuta pe 20 octombrie 1956. La acest moment are 33 ani de contributie.
Ca sa iasa la pensie anticipat ii trebuie inca 5 ani de contibutie, nu?
La locul de munca al mamei se preconizeaza disponibilizari.
Angajatorul o poate disponibiliza daca mai are 5 ani pana la pensie?

Multumesc frumos.
Răspuns la discuția angajament salariat
Multumesc pentru raspuns, am gasit si modelul de act aditional.

Acest act aditional se transmite si prin Revisal la ITM sau este un act intern ce nu trebuie transmis.

Multumesc!
Buna ziua,

Va solicit ajutorul intr-o problema. Societatea la care lucrez vrea sa trimita un salariat la o perfectionare profesionala. Angajatorul vrea sa facem un fel de contrat prin care salariatul se obliga sa nu paraseasca locul de munca mai devreme de 5 ani.

Exista un astfel de contract sau angajament?
Gasesc si un model, formular?

Va multumesc!
Răspuns la discuția detasare salariati
Buna ziua. Am si eu o situatie. Persoana pentru care lucrez este administrator la doua societati. Una dintre societati care are pe punct de lucru 3 angajati este nevoita sa-si suspende activitatea 3 luni. Seful meu vrea sa-si detaseze salariatii de la o societate la cealalta pe periada aceasta de 3 luni. Ce trebuie sa fac eu ca si hartii ma refer, decizia de detasare, care se depune si la ITM, cu ce data? Salariatii trebuie detasasi cu data de 22.03.2011. Exista vreun formular?
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Demisie cu preaviz
Multumesc pentru raspunsuri.
Acum sunt cu adevarat informata.
Răspuns la discuția Demisie cu preaviz
Multumesc pentru raspuns!

Daca demisia este data cu data de 14 iunie incetarea perioadei de preaviz este 30 iunie, nu? Iar decizia de incetare se face in data de 1 iulie si pana pe data de 7 iulie trebuie depusa la Camera de Munca? Si demisia si decizia de incetare se fac in 3 exemplare, nu?
Mai trebuie facute alte hartii dupa depunerea deciziei si demisiei? Dupa ce perioada de timp imi pot ridica Cartea de munca, care sa afla acum la Camera de Munca. Multumesc!
Buna ziua.

Am si eu o intrebare. Astazi mi-am dat demisia cu preaviz 15 zile.
Cand trebuie depusa demisia la Camera de Munca? In ziua in care s-a facut hartia de demisie sau dupa cele 15 zile de preaviz?

Va multumesc!
Răspuns la discuția conflict de munca
Da, asa este salariul nu l-am primit nici pana acum. Ideea este ca asa fac cu toate persoanele care lucreaza acolo indiferent daca au perioada de preaviz sau nu. De aceea am hotarat sa nu stau cele 2 saptamani in preaviz pentru ca oricum nu mi se platea nici aceasta perioada. Asa cum am scris si mai sus nici primul salariu nu mi l-au dat cand trebuia si nici atunci tot ci injumatatit. Nu mi se pare normal ca eu sa vin la servici sa-mi fac treaba si sa nu fiu platita. Am lucrat si in cadreul unei firme mari si nu mi s-a intamplat asa ceva.
Cand am plecat au fost de acord sa plec fara preaviz dar motiv sa nu-mi dea salariu au invocat ca nu am stat in preaviz desi au fost de acord cu lucrul acesta. Oricum foarte urat din partea lor plus jigniri.

Va multumesc foarte mult pentru sfaturi.