avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 304 soluții astăzi
Forum Activitate giuliacristy

Activitate giuliacristy

Buna ziua,
Mama mea a recapatat de la statul roman un teren (16 ha) cu categoria de folosinta livada. De la retrocedare (2007) aceasta era in paragina de multi ani. A beneficiat de ajutor APIA cf schemei de plata unice pe suprafata dar banii au fost utilizati de dansa pentru a-si face actele de cadastru si pentru a plati impozitele anuale. Livada nu este productiva. As dori sa stiu daca exista vreo modalitate de a nu fi incadrata in categoria celor care trebuie sa depuna acel faimos formular si mai mult decat atat sa nu plateasca impozitul aferent calculat (aprox. 9000 ron). Va multumesc
Buna seara, as dori sa stiu daca pentru declararea unui punct de lucru al unui srl la Reg. Comertului sunt suficiente si acceptabile urmatoarele doc:
- protocol de parteneriat intre srl-ul in discutie si detinatorul spatiului respectiv (care prevede faptul ca srl-ul va utiliza o parte din acep spatiu si o precizeaza, contra, nu a unei chirii ci a, unei cotizatii lunare)
- documentele doveditoare ale detinerii spatiului de catre detinator respectiv HCL prin care detine spatiul in folosinta gratuita si schema amplasamentului respectiv.

Intreb acest lucru deoarece Reg Comertului nu a acceptat ca suficiente aceste documente pentru declararea unui punct de lucru si a solicitat contract de comodat/inchiriere
Va multumesc
Multumesc. Terenul este in judetul Tulcea. Eu as fi vrut sa fac si o comparatie intre pretul care mi s-a oferit si cel "de referinta" din aceasta grila, care oricum este mai mic decat ceea ce se practica in realitate. Nu m-am hotarat inca daca sa il vand....
Buna seara,
as vrea sa aflu care este pretul cotat in grila notarilor pentru mp sau ha de teren arabil. Doresc sa aflu acest lucru pentru a calcula impozitul pe care ar trebui sa il platesc in cazul vanzarii unui teren arabil.
Multumesc
va multumesc, exact asta am fost sa discutam si ni s-a raspuns sec ca trebuie sa refacem doc de cadastru si apoi contractul .... ma interesa in baza carei legislatii pot sa impun primariei indreptarea erorii. evident, nu intentionez sa utilizez tot podul decat in baza acordului celorlalti proprietari dar ca sa il am spatiul acela indiviza treb sa figureze in doc.
buna seara,
as avea nevoie de un punct de vedere referitor la urmatoarea speta:
in anul 1997 am achizitionat parterul unui imobil nationalizat cf prev legii 112. Achiztia s-a realizat prin contract de vanzare-cumparare cu Primaria respectiva. Etajul imobilului a ramas in proprietatea Primariei. Ulterior, la cativa ani diferenta, o parte din etaj a fost vanduta de aceeasi primarie unor alti chiriasi. Astfel, imobilul respectiv a ajuns sa se afle in cote individuale si indiviza in proprietatea mai multor proprietari printre care si primaria. Recent, unul din proprietari decide ca ar fi interesat sa transforme (legal) podul imobilului in spatiu utilizabil si sa il renoveze. Pentru acest lucru are nevoie de autorizatie de construire etc. Constata cu aceasta ocazie ca suprafata podului nu este mentionata la suprafetele indiviza din contractele de vanzare si evident nici in documentatiile cadastrale realizate de catre proprietari, in baza contractului.
La demersurile realizate de proprietari pentru clarificarea problemei, primaria raspunde ca proprietarii interesati de renovarea si utilizarea podului trebuie sa realizeze documentatia cadastrala a intregului imobil, cea anterior realizata nemaifiind considerata corecta, dupa realizarea documetelor cad. pentru INTREG imobilul, adreseaza primariei solicitarea de modificare a contractelor si includerea spatiilor respective in cotele indiviza si abia apoi se face modif contract si ulterior cadastrul individual aferent fiecarui apartament.
Intrebarile mele sunt:
1. acest lucru este corect si daca primaria in calitate de vanzator nu avea obligatia includerii acestui spatiu in contract?
2. este normal sa se intocmeasca de catre o parte din proprietari o documentatie cadastrala pentru un imobil care nu este in intregime in proprietatea acestora?
3. si cea mai importanta: cum pot renova si utiliza spatiul respectiv, eventual transformandu-l in locuinta, in mod legal dar fara sa suport bataia de joc si ping-pongul la care sunt supusa de diferite departamente din primaria respectiva.
Va multumesc