Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Declararea unui punct de lucru la Registrul Comertului
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Declararea unui punct de lucru la Registrul Comertului

Buna seara, as dori sa stiu daca pentru declararea unui punct de lucru al unui srl la Reg. Comertului sunt suficiente si acceptabile urmatoarele doc:
- protocol de parteneriat intre srl-ul in discutie si detinatorul spatiului respectiv (care prevede faptul ca srl-ul va utiliza o parte din acep spatiu si o precizeaza, contra, nu a unei chirii ci a, unei cotizatii lunare)
- documentele doveditoare ale detinerii spatiului de catre detinator respectiv HCL prin care detine spatiul in folosinta gratuita si schema amplasamentului respectiv.

Intreb acest lucru deoarece Reg Comertului nu a acceptat ca suficiente aceste documente pentru declararea unui punct de lucru si a solicitat contract de comodat/inchiriere
Va multumesc
E corect ca vi s-a cerut numai contract de comodat sau de inchiriere pentru ca asa prevede legislatia si nimic altceva.
Detinatorul spatiului sa va faca un contract de comodat daca are acest drept.
,, Detinatorul" spatiului trebuie sa aiba acceptul proprietarului sa poata subinchiria sau sa incheie un contract de comodat cu o terta persoana. Acesta este motivul pentru care banuiesc registrul comertului nu a acceptat inregistrarea punctului de lucru.