avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 379 soluții astăzi
Forum Activitate corinasevastru

Activitate corinasevastru

Buna ziua,
As dori sa stiu cand se prescrie executarea silita a unui credit de nevoi personale, deoarece in data de 22.01.2013 am primit o somatie de la un executor. Aceasta face referire la hotararea judecatoreasca din 06.09.2011.Nu am bunuri mobile sau imobile pe numele meu. Nu imi este clar de cand incepe prescriptia? De la data primirii somatiei sau de la data emiterii hotararii judecatoresti?
Va multumesc
Va multumesc pt. raspuns dar totusi nu inteleg, creditorul de cate ori are dreptul sa ceara o noua executare silita si in ce perioada ?
VA multumesc pentru raspuns dar nu inteleg cum adica dreptul la actiune, in cat timp se prescrie acesta si cum poate fi inceputa o noua executare daca cea din urma s-a prescris?
Buna seara,
Am o nelamurire, am un contract de credit de nevoi personale si din 2008 nu am mai platit ratele iar de curand am gasit pe site-ul ministerului justitiei un dosar pe numele meu cu admiterea cererii de incuviintare a executarii silite din data de 06.09.2011.
Intrebarea mea este de cand incepe prescriptia? De dupa cele trei luni de la neplata ratelor sau de la data admiterii cererii?
Va multumesc.
Răspuns la discuția executare silita-prescriptie
Va multumesc pentru informatii.
Răspuns la discuția executare silita-prescriptie
OK, dar acolo e vorba de persoane juridice si nu de persoane fizice.
Pe ce perioada se poate pune in aplicare executarea silita daca cererea a fost admisa pe data de 16. 09. 2011. Pot spune ca pana acum s-a prescris?
Va multumesc.

Răspuns la discuția executare silita-prescriptie
Va multumesc pentru raspuns.
Am totusi o curiozitate, aveti cumva cunostinta daca s-a intreprins vreodata la aceasta actiune de a obine titlu european?
Răspuns la discuția executare silita-prescriptie
Va multumesc pentru informatie. Nu am inteles prea bine, se interupe termenul de 3 ani daca a fost intreprinsa actiunea de executare silita? Si daca nu au ce sa execute pe ce perioada se intrerupe acest termen si cum se poate calcula perioada de trei ani de prescriptie?
Eu am luat un credit de nevoi personale in 2005 iar din 2007 nu am mai platit ratele si totodata am si plecat din tara.
Datoria a fost preluata de o firma de recuperare, am platit anumite sume mai mari fata de rata initiala pana in 2008 si apoi am interupt plata datoriei.
Astfel in urma cu doua zile am vazut ca s-a acceptat cererea de executare silita. Deci cand pot spune ca se prescrie datoria?
Nu am nici un venit in Rom., nu detin bunuri mobile sau imobile care pot fi executate.

Răspuns la discuția executare silita-prescriptie
Va multumesc pentru raspuns dar as mai avea o nelamurire. Nu exista un termen de prescriptie si pentru executare sau daca voi dobandi vreodata un bun in Romania pe numele meu va putea fi executat?

Buna seara,
Am o intrebare la un caz aparut. Am descoperit intamplator pe site-ul ministerului justitie ca am fost data in judecata pentru o datorie avuta la o banca. Am vazut ca s-a acceptat cererea de executare silita. As dori sa va intreb daca voi avea probleme cand vin in tara caci nu sunt in tara si vin doar o data de an. Nu detin bunuri mobile si imobile in Romania si nu am un venit in Romania, eu fiind plecata din tara inca din 2005. Se pot lega de parintii sau de rudele mele sau eventual sa se duca la locuinta acestora caci eu nu pot fi gasita?
Pot opri banii transferati de mine din strainatate in contul mamei mele din Romania?
Va multumesc si astept cu interes raspunsurile dumenavoastra
Cu stima Corina Sevastru